Splendid Branded Laptop Battery for HP HY04 High Quality Battery 4 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,699Current price is: ₹1,699. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 4 Cell Li-ion Battery
- Rating 14.8V 2200mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
254
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDHY040001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 4 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 2200mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 4 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | HY04 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| HY04 | 718101-001 |
| LB4U | HSTNN-YB4U |
| HSTNN-IB4U | 717861-141 |
| HSTNN-LB4U | 4HSTNN-LB4U |
| TPN-Q123 | TPN-Q126 |
| H6L39AA | UB4U |
| 717861-121 | TPN-Q124 |
| HSTNN-UB4U | TPN-Q125 |
| 717861-421 | HY04041-CL |
| HY04041 | 717861-851 |
| 718102-001 | 717861-541 |
Fit Laptop Models
| SleekBook 14Z-F000 | SleekBook 14-F023CL | 14-F048CA |
| SleekBook 14-F002LA | Pavilion 14-f002la | PAVILION TOUCHSMART 14-F027CL |
| Pavilion TouchSmart 14-f020us | Pavilion 14-F048CA | 14-f088ca |
| SleekBook 14-F027CL | SleekBook 14-F020US | PAVILION TOUCHSMART 14-F023CL |
| SleekBook 14-F021NR | PAVILION TOUCHSMART 14-F040CA | SleekBook 14-F088CA |
| SleekBook 14-F040CA | PAVILION TOUCHSMART 14Z-F000 | SleekBook 14-F048CA |
| PAVILION TOUCHSMART 14-F088CA | Pavilion 14-f027cl | Pavilion 14-f023cl |
| PAVILION 14-F088CA | SleekBook 14-F004LA | Pavilion 14-f004la |
| PAVILION TOUCHSMART 14-F021NR | PAVILION TOUCHSMART 14-F048CA | PAVILION TOUCHSMART 14Z-F000 CTO |
| 14-1088ca | Pavilion 14-F048CAT | PAVILION 14-1088CA |
| PAVILION 14Z-F000C70 | Pavilion TouchSmart SleekBook 15-N010AX | Pavilion TouchSmart SleekBook 15-N018TX |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black, SILVER |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found