Splendid Branded Laptop Battery for HP DW02XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 3.7V 25Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
214
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDDW02XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 3.7V 25Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | DW02XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-IB4B | DW02XL | 694501-001 |
| 694398-2C1 | HSTNN-DB4B | 694398-1B1 |
| DW02025XL | 694398-2B1 | 694398-1C1 |
| DW02025XL-PL | DWO2XL | 694395-1C1 |
Fit Laptop Models
| Envy X2 11-G100 | Envy X2 11-G | ENVY X2 11-G0004XX |
| Envy x2 11-g000es | ENVY X2 11-G012NR | Envy x2 11-g000ea |
| ENVY x2 11-g023TU | Envy x2 11-g030ea | ENVY x2 11-g024TU |
| ENVY X2 11-G010NR | ENVY X2 11-G011NR | Envy x2 11-g003tu |
| Envy x2 11-g005tu | Envy x2 11-g000eg | ENVY x2 11-g000 Series |
| Envy x2 11-g009tu | Envy x2 11-g000er | Envy x2 11-g080el |
| Envy x2 11-g001el | Envy x2 11-g012tu | Envy x2 11-g090ef |
| Envy x2 11-g102tu | ENVY X2 11-G095CA | Envy x2 11-g001en |
| Envy x2 11-g000eo | Envy x2 11-g080ef | Envy x2 11-g001eo |
| Envy x2 11-g000ed | Envy x2 11-g002tu | Envy x2 11-g010er |
| Envy x2 11-g000eb | Envy x2 11-g001ee | Envy x2 11-g040eg |
| Envy x2 11-g100eg | Envy x2 11-g000ep | Envy x2 11-g100ef |
| Envy x2 11-g001ex | Envy x2 11-g000et | Envy x2 11-g050br |
| Envy x2 11-g000ew | Envy x2 11-g060ez | Envy x2 11-g100ez |
| Envy x2 11-g020tu | Envy x2 11-g016tu | Envy x2 11-g000ev |
| Envy x2 11-g022tu | Envy x2 11-g100ee | Envy x2 11-g007tu |
| Envy x2 11-g050la | Envy x2 11-g010tu | Envy x2 11-g100ea |
| Envy x2 11-g010eb | Envy x2 11-g019tu | Envy x2 11-g005ed |
| Envy x2 11-g015tu | Envy x2 11-g001tu | Envy x2 11-g014tu |
| Envy x2 11-g004tu | Envy x2 11-g021tu | Envy x2 11-g017tu |
| Envy x2 11-g011tu | Envy X2 CTO 11T-G000 | Envy x2 11-g008tu |
| Envy x2 11-g033ed | Envy x2 11-g101tu | Envy x2 11-g018tu |
| Envy x2 11-g025tu | Envy x2 11-g013tu | Envy x2 11-g000ee |
| Envy x2 11-g006tu | Envy x2 11-g100er | Envy x2 11-g100et |
| Envy x2 11-g111es | Envy x2 11-g100ev | Envy x2 11-g000us |
| Envy x2 11-g001sx | Envy x2 11-g010ew | ENVY x2 11t-g000 Series |
| Envy x2 11T-g000(C7N83AV) | ENVY X2 11T-G000 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found