Splendid Branded Laptop Battery for HP CD02 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 3.75V 31Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Out of stock
51
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDCD020001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 3.75V 31Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | CD02 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| CD02 | 740479-001 | HSTNH-L01B |
| 733057-421 | CD02031 | HSTNN-Q12C |
| 1icp4/73/131-2 | 733057-271 | 733057-2C1 |
Fit Laptop Models
| Omni 10 | Pro Tablet 610 | Tablet 610 G1 |
| Pro Tablet 610 G1 | HQ-TRE 71004 | Pro Tablet 610 G1(F1P65EA) |
| Pro Tablet 610 G1(F1P66EA) | Pro Tablet 610 G1(J8Q40EA) | Omni 10-5600US |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found