Splendid Branded Laptop Battery for HP BE06XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.55V 67 Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
278
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDBE06XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.55V 67 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | BE06XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| BE06XL | HSTNN-DB7Y | HSTNN-1B7V |
| HSN-Q02C | HSTNN-IB7V | 918045-271 |
| 918108-855 | 918045-1C1 | 918045-171 |
| 918180-855 | BE06067XL | 918045-2C1 |
Fit Laptop Models
| Elitebook 1040 G4 | Elitebook Folio 1040 G4 | Elitebook 1040 G4(1EP72EA) |
| Elitebook 1040 G4(2TL68EA) | Elitebook 1040 G4-2XU40UT | Elitebook 1040 G4(2XU40UT) |
| Elitebook 1040 G4(1EP16EA) | Elitebook 1040 G4(1EM81EA) | Elitebook 1040 G4(1EP15EA) |
| EliteBook 1040 G4-1EP15EA | Elitebook 1040 G4(2TL70EA) | EliteBook 1040 G4(2UL91UT) |
| EliteBook 1040 G4(2RW50AW) | EliteBook 1040 G4(2FZ11AV) | Elitebook 1040 G4(2TL69EA) |
| Elitebook 1040 G4(2TM97EA) | EliteBook 1040 G4(2YG59PA) | Elitebook 1040 G4(2TL71EA) |
| EliteBook 1040 G4(2XM89UT) | EliteBook 1040 G4(3GH04PA) | EliteBook 1040 G4(3GH03PA) |
| EliteBook 1040 G4(2FZ10AV) | EliteBook 1040 G4(2XM86UT) | EliteBook 1040 G4(2XM88UT) |
| EliteBook 1040 G4(1ED10AV) | EliteBook 1040 G4(2YG52PA) | Elitebook 1040 G4(2TL84EA) |
| EliteBook 1040 G4(2FZ06AV) | EliteBook 1040 G4(2XM87UT) | EliteBook 1040 G4(2FZ09AV) |
| EliteBook 1040 G4(2FZ07AV) | EliteBook 1040 G4(2XM81UT) | EliteBook 1040 G4(2UL93UT) |
| EliteBook 1040 G4(2FZ08AV) | EliteBook 1040 G4(3WD94UT) | EliteBook 1040 G4(4SB30UT) |
| EliteBook 1040 G4(2UL94UT) | EliteBook 1040 G4(2RW48AW) | EliteBook 1040 G4(2XM84UT) |
| EliteBook 1040 G4(2FZ05AV) | EliteBook 1040 G4(2UL95UT) | EliteBook 1040 G4(2XU37UT) |
| EliteBook 1040 G4(3NU56UT) | EliteBook 1040 G4(2YG58PA) | EliteBook 1040 G4(2YG63PA) |
| EliteBook 1040 G4(2YG61PA) | EliteBook 1040 G4(2XU39UT) | EliteBook 1040 G4(2YG51PA) |
| EliteBook 1040 G4(2YG62PA) | EliteBook 1040 G4(3DV66PP) | EliteBook 1040 G4(2YG67PA) |
| EliteBook 1040 G4(2YG66PA) | EliteBook 1040 G4(2YG60PA) | EliteBook 1040 G4(5SC43PA) |
| EliteBook 1040 G4(2YG65PA) | EliteBook 1040 G4(3PN45PA) | EliteBook 1040 G4(2YG57PA) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found