Splendid Branded Laptop Battery for HP AV08 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹2,099Current price is: ₹2,099. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 14.4V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
97
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAV080001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.4V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AV08 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 484788-001 | AV08XL | NBP8A82 |
| BS554AA | NBP8A8282 | HSTNN-OB60 |
| HSTNN-LB60 | KU533AA | NBP8A82B2 |
| HSTNN-I43C | NBP6A82B2 | 458274-422 |
| 493976-001 | 458274-001 | HSTNN-XB60 |
| 458274-341 | 501114-001 | 458274-361 |
| 458274-421 | 458274-423 | 458274-441 |
| 458274-363 | AV08073 | 458274-342 |
| 411638-342 | 458274-343 | 458274-344 |
| 458274-424 | 586593-421 | 586593-422 |
| 586593-362 | 458274-362 | 458639-252 |
| 458639-353 | 458274-364 | 458639-212 |
| 411638-343 | 411638-363 | 411638-364 |
| 458639-213 | 458639-313 |
Fit Laptop Models
| EliteBook 8530p | EliteBook 8730w | EliteBook 8540w |
| EliteBook 8540p | EliteBook 8740w | EliteBook 8730p |
| EliteBook 8530w |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 8 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found