RAZER RZ09-0166 – RZ09-0166 Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹7,999Current price is: ₹7,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original RAZER Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 99Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be RZ09-0166. RAZER Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
123
People watching this product now!
SKU:
RAZERRZ0901660001
Category: RAZER
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like RAZER , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | RAZER Original |
| Specifications | 11.4V 99Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | RZ09-0166 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| RC30-0196 | 3ICP4/92/80 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Blade Stealth | RZ09-01962E10 | Blade Stealth(2016)v2 |
| Blade Stealth(i7-7500U) | RZ09-02393E32 | RZ09-01962E52 |
| RZ09-02393E31 | RZ09-01962E12 | RZ09-01663E53 |
| RZ09-02393E31-R3U1 | RZ09-01962W10 | Blade Stealth i7-7500U |
| RZ09-01963E32 | RZ09-01962E52-R3U1 | RZ09-02394E32 |
| RZ09-01962 | RZ09-01962E20 | RZ09-01964E31 |
| RZ09-01963E31-R3U1 | Blade Stealth 2017 i7-7500U | RZ09-01962E12-R3U1 |
| RZ09-01962E53 | RZ09-01962W11 | RZ09-01962E11 |
| RZ09-01964E32-R3U1 | RZ09-01964E31-R3U1 | RZ09-02394E32-R3U1 |
| RZ09-01963G31 | RZ09-01963G31-R3G1 | RZ09-01962W52 |
| RZ09-01962E20-R3U1 | RZ09-02393F31 | RZ09-01963T32-R3T1 |
| Stealth 12 5 inch | RZ09-01963T31-R3T1 | RZ09-01963W32-R3W1 |
| Blade Stealth 2016 RZ09-01962W11 | RZ09-01962G10 | RZ09-01963F31-R3F1 |
| RZ09-0196G10 | RZ09-01962E53-R3U1 | RZ09-01963E33-R3U1 |
| RZ09-1962E11 | RZ09-01962E11-R3U1 | Blade Stealth 2017 with i7-7500U |
| RZ09-01962E11-REFB | Blade Stealth(RZ09-01962G52) | Blade Stealth(RZ09-02393G32-R3G1) |
| RZ09-01962E52-R341 | RZ09-01962E11-R341 | RZ09-01963E32-R341 |
| RZ09-01963W31-R3W1 | RZ09-01964E33-R3U1 | RZ09-01963E31-R341 |
| RZ09-01963F32-R3F1 | RZ09-01963G32-R3G1 | Blade Stealth(RZ09-01963G32-R3G1) |
| RZ09-01962E12-R341 | Blade Stealth(RZ09-01962G52-R3G1) | RZ09-01962E12-MSU1 |
| Blade Stealth(RZ09-01962G12-R3G1) | RZ09-01964E32-MSU1 | Blade Stealth(RZ09-02393G33-R3G1) |
| RZ09-0239E31 | RZZ09-01962E12 | RZ09-0196F53 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | RAZER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found