RAZER RC30-0270 – RC30-0270 Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹7,999Current price is: ₹7,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original RAZER Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.4V 65Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be RC30-0270. RAZER Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
84
People watching this product now!
SKU:
RAZERRC3002700001
Category: RAZER
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like RAZER , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | RAZER Original |
| Specifications | 15.4V 65Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | RC30-0270 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 4ICP5/46/108 | RC30-0270 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Blade 15 Base | RZ09-02705J76 | RZ09-02705J76-R3J1 |
| RZ09-02705J75 | RZ09-02705J75-R3J1 | RZ09-02705W75 |
| Blade 15 Base Model | BLADE 15 BASE 2020 | RZ09-02705W75-R3W1 |
| RZ09-03006E92 Series | RZ09-02705E75-R3B1 | Blade Base 2018-RZ09-02705E76-R3U1 |
| RZ09-02705E75 | RZ09-02705E75-R341 | RZ09-03006 92 |
| RZ09-02705E76 | RZ09-02705E75-R3U1 | RZ09-02705E76-R3U1 |
| BLADE 15 BASE 2019 | Blade 15 GTX 1660 Ti | BLADE 15 BASE MODEL 2018 |
| BLADE 15.6 BASE MODEL | RZ09-03009N76 | RZ09-03009 |
| BLADE 15 BASE 2019 FULL HD 144HZ | Blade 15 Base 2018 GTX 1660 Ti | BLADE 15 BASE MODEL GEFORCE GTX 1660 TI |
| BLADE 15 BASE MODEL GEFORCE RTX 2060 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | RAZER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found