Microsoft Surface Pro 7 – Surface Pro 7 G3HTA061H Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹7,999Current price is: ₹7,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications: Internal Li-ion Battery
- Rating :7.57V 43.2Wh
- Six Month Replacement Warranty ()
- Supplied Model no will be Surface Pro 7. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
90
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTSURFPRO70001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Microsoft battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 7.57V 43.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Surface Pro 7 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| G3HTA061H | DYNM03 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for Microsoft Surface Pro 7 – Surface Pro 7 G3HTA061H Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Vaghela Rohit –
This battery have made me genuinely satisfied with the battery duration whatever it delivers it is cool to buy. Thanks laptopgallery
Sid Banna –
They say in described battery provide 3-4 hours but it actually provide 2-3 hours with the heavy usage of laptop????
Tirth –
Expensive very much market got this same battery in less price.
Vijesh Shah –
Quality of battery is good to go for purchasing!
Chinmany –
Charging not problem defective piece.
Appu Chauhan –
100 percent quality product good working condition of battery.
MD DAIEN –
GOT CORRECT PARCEL AND EXCELLENT ITEM TO GO ON. ONLY ISSUE IS CHARGING NOT FAST.
Pavan Mathur –
Battery is of powerful cells within it. Having best backup with it & overall I can say it is good battery????