Microsoft Surface Pro 3 – Surface Pro 3 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 42.2Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be Surface Pro 3. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
78
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTSURFPRO30001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 7.6V 42.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Surface Pro 3 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 1577-9700 | G3HTA005H | G3HTA009H |
| MS011301-PLP22T02 | 1ICP5/72/72-1 | (1ICP4/82/74-1ICP5/72/72)-1 |
| X883815-010 | 1ICP4/82/74-1 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| SURFACE PRO 3 1631 | Surface Pro 3 1631 1577-9700 | Surface Pro 3 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for Microsoft Surface Pro 3 – Surface Pro 3 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Nayna K –
Battery is working perfectly even at 4 and half month already???? Capacity of battery life is fantastic!
Ganesh K –
Battery got powerful life which last long and seeing such result it is reasonable worth buying????
Kapila M –
Trusted website very good product????
Komal Ankit –
Nice battery, Working good,
Rohit Yadav –
Battery is original and in working condition????
Umesh M –
Quality wise….. Great. Performance….. Perfect. 10/10
Chanda K –
Battery is nice and it is with excellent pricing!
Vaibhav Girish –
Battery according to me superb working performance ????????
M K –
These is very costly item.