LENOVO S230U – S230U Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 43Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be S230U. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
81
People watching this product now!
SKU:
LENOVOS230U0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 14.8V 43Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | S230U |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 45N1094 | 45N1095 | 4ICP5/42/61-2 |
| 45N1092 | 45N1093 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| 33473MC | ThinkPad S230u Twist | ThinkPad S230u Twist(33473MC) |
| 334725C | 33471D6 | ThinkPad S230u Twist(33473LC) |
| 334724C | 33474ZC | 33473JC |
| 33474WC | 33473LC | 33473GC |
| 3347AA9 | ThinkPad S230u Twist(33473QC) | ThinkPad S230u Twist(334725C) |
| ThinkPad S230u Twist(33473GC) | 33473XC | ThinkPad S230u Twist(33473JC) |
| 33473QC | ThinkPad S230u Twist(33474ZC) | ThinkPad S230u Twist(33471M3) |
| 33471C8 | ThinkPad S230u Twist(33473XC) | ThinkPad S230u Twist(334724C) |
| ThinkPad S230u Twist(33471C8) | ThinkPad S230u Twist(3347AA9) | ThinkPad S230u Twist(3347AB8) |
| ThinkPad S230u Twist(33474YC) | ThinkPad S230u Twist(33472L0) | ThinkPad S230u Twist(33471D6) |
| ThinkPad S230u Twist(33472K9) | ThinkPad S230u Twist(33474VC) | ThinkPad S230u Twist(33473TC) |
| Thinkpad Twist S203u | ThinkPad S230u Twist(33474W) | 3347-A23 |
| 3347-5PM |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for LENOVO S230U – S230U Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Geeta Pandya –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Arhan Shah –
Very good battery. It’s been 4 months and still it is wonderful while using.
Usha g –
Little bit costly!
Kalapi h –
My laptop is of this matching model. Perfect for my laptop. Easy fitting only in first trial. I hope it works for long time.
Vikram J –
Very good battery.
Prithvi M –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
kamal R –
Condition of the battery is good and new totally.
Chandan Shukla –
100 percent quality product good working condition of battery.