LENOVO L21M3PG1 – L21M3PG1 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-Ion Battery
- Rating : 11.25V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L21M3PG1. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
143
People watching this product now!
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 11.25V 42Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L21M3PG1 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 5B11F21942 | 5B11H56338 | 5B11H56341 |
| 5B11F21940 | SB11H56242 | SB11H56239 |
| 5B11H56339 | SB11F21949 | SB11F21950 |
| 5B11F21943 | SB11F21951 | 5B11M89996 |
| SB11H56240 | 5B11H56428 | 5B11H56427 |
| 5B11M89997 | L21D3PG1 | SB11M89797 |
| 5B11F21948 | L21M3PG1 | L21L3PG1 |
| L21C3PG1 | SB11M89798 | SB11H56329 |
| SB11H56328 | SB11F21944 | SB11M89796 |
| 5B11H56431 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3005DJP | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3006PCX | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3007CMX |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C30013CX | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3004VUS | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3007BMX |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3000MIV | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3000EIV | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3000CMH |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001JIV | ThinkPad L14 Gen 3 21C1002KIV | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003CMX |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3000CSP | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001CHV | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001DIV |
| ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002KCK | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3004YUS | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3006PHV |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C30013HV | ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C5000YUS | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C30025HV |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001LMH | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002MMX | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003BMX |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3006PRI | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7001FMZ | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3004TUS |
| ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C50016US | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3004XUS | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70017US |
| ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C50015US | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7000XUS | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002WAU |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001CGM | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70014US | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70016US |
| ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002VAU | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001NMX | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001CSC |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3005AJP | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70020JP | ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C50030GE |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3S01500 | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70031HH | ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C50020JP |
| ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003GGE | ThinkPad L14 Gen 3(AMD)21C5004GGE | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70011US |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3006LGE | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002TAU | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003WGE |
| ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003VGE | ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3001FGE | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003CMH |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C3007NHH | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7003XGE | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7000YUS |
| ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70035TH | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C7002GFR | ThinkPad L14 Gen 3(Intel)21C1007SUS |
| ThinkPad L15 Gen 3(Intel)21C30002MH | ThinkPad L15 Gen 3(AMD)21C70012CA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found