LENOVO L15M4P23 – L15M4P23 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications :Li-ion Battery
- Rating : 7.68V 76Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L15M4P23. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
167
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL15M4P230001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 7.68V 76Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L15M4P23 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L15C4P22 | L15C4P21 | 5B10L22508 |
| L15M4P23 | L15M4P21 | 5B10L46105 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| Yoga 910 | Yoga 910-13IKB | YOGA 5 Pro |
| Yoga 910-13IKB-80VF004CGE | Yoga 910-13IKB-80VF00FHSP | Yoga 910-13IKB 80VF |
| Yoga 910-13IKB(80VF/80VG) | YOGA 5 Pro(512G) | Yoga 910-13IKB(80VF00JJGE) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00C5GE) | Yoga 910-13IKB(80VF009BMZ) | Yoga 910-13IKB(80VF00JPGE) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00FUUS) | Yoga 910-13IKB(80VF004BGE) | Yoga 910-13IKB(80VF0091MZ) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00C6GE) | Yoga 910-13IKB(80VF00FQUS) | Yoga 910-13IKB(80VF00ACGE) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00C3GE) | Yoga 910-13IKB(80VF00JLGE) | Yoga 910-13IKB(80VF009AMZ) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00NJGE) | Yoga 910-13IKB(80VF00JMGE) | Yoga 910-13IKB(80VF00DEGE) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00JNGE) | Yoga 910-13IKB(80VF007TUS) | Yoga 910-13IKB(80VF002JUS) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00FTUS) | Yoga 910-13IKB(80VF00MBUS) | Yoga 910-13IKB(80VF00A8US) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00LTUS) | YOGA 910-13IKB 80VF002UAU | Yoga 910-13IKB(80VF007UUS) |
| Yoga 910-13IKB(80VF00B0HH) | Yoga 910-13IKB(80VF0039US) | YOGA 910-13IKB 80VF002RAU |
| YOGA 910-13IKB 80VF00BWAU | YOGA 910-13IKB 80VF0058UK | YOGA 910-13IKB 80VF002TAU |
| YOGA 910-13IKB 80VF00D7AU | YOGA 910-13IKB 80VF005EAU | YOGA 910-13IKB 80VF005CAU |
| YOGA 910-13IKB 80VF00DBAU | YOGA 910-13IKB 80VF005HAU | YOGA 910-13IKB 80VF005KAU |
| YOGA 910-13IKB 80VF005LAU | YOGA 910-13IKB 80VF005JAU | YOGA 910-13IKB 80VF002SAU |
| YOGA 910-13IKB 80VF005GAU | YOGA 910-13IKB 80VF005DAU |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for LENOVO L15M4P23 – L15M4P23 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Arnav T –
Genuine enough good to go.
Mahajan T –
Amazing product..!
Miheer G –
Working of battery is excellent.
Roshan Tiwari –
Having good battery working duration..in short great performance battery.
Fenil khtri –
Low quality battery
Meena Panchal –
Goood Batteryy For Purchasing.
janak navina –
NICE PRODUCT.
Laxshit Nayak –
Good quality battery!
Bhavin Gaur –
Amazing and good battery. Working also long and in nice way.