LENOVO L15L4PC0 – L15L4PC0 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 46Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L15L4PC0. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
60
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL15L4PC00001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 7.6V 46Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L15L4PC0 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L15M4PC0 | L15L4PC0 | L15S4PC0 |
| L15M4PCO | L15L4PCO | 5B10K85625 |
| 5B10K84291 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| IdeaPad 710S | LENOVO Air 13 Pro | Ideapad 710S Plus |
| Ideapad 710S-13ISK | V320-17IKB | IdeaPad 710S-13IKB |
| V730-13 | V730-13-IFI | xiaoxin Air 13 |
| V730-13-ISE | V730-13(81AV) | IdeaPad 710S-13ISK-ISE |
| xiaoxin Air 13 Pro | IdeaPad 710S-13ISK-ITH | LENOVO IdeaPad 710S-13ISK-IFI |
| V320-17IKB(81CN000MGE) | IdeaPad 710S-13ISK(80SW) | LENOVO V320-17IKB(81CN0000GE) |
| LENOVO V320-17IKB(81AH0002GE) | V320-17IKB(81CN0005GE) | V320-17IKB(81CN0008GE) |
| IdeaPad 710S-13ISK(80SW0031US) | V320-17IKB(81AH0034GE) | LENOVO V320-17IKB(80XM003FGE) |
| LENOVO V320-17IKB(80XM00CQGE) | LENOVO V320-17IKB(81AH0024GE) | V320-17IKB(81AH005LGE) |
| V320-17IKB(81CN0013GE) | IdeaPad 710S-13ISK(80SW0037MH) | LENOVO V320-17IKB(81CN0000MZ) |
| V320-17IKB(80XM00GQGE) | V320-17IKB(81CN0008MZ) | V320-17IKB(81AH0025GE) |
| V730-13(81AV0007AU) | V730-13(81AV0005AU) | IdeaPad 710S-13IKB(80W30049GE) |
| V730-13(81AV0008AU) | LENOVO IdeaPad 710S-13IKB(80W3) | LENOVO V320-17IKB(81AH005JGE) |
| V320-17IKB(81AH0028GE) | V320-17IKB(81AH001XGE) | V320-17IKB(81AH0027GE) |
| Ideapad 710S-13IKB-80VQ0060GE | V320-17IKB(81AH0038GE) | V320-17IKB(81AH002QGE) |
| LENOVO V320-17IKB(81AH0021GE) | V320-17IKB(81AH002YGE) | IdeaPad 710S-13ISK(80SW001EGE) |
| IdeaPad 710S-13ISK(80SW002AUS) | V320-17IKB(81AH005KGE) | IdeaPad 710S-13ISK(80SW003LGE) |
| IdeaPad 710S-13ISK(80SW00B0GE) | IdeaPad 710S-13ISK(80SW00BJGE) | V320-17IKB(81AH0022GE) |
| V320-17IKB(81AH0037GE) | IdeaPad 710S-13IKB(80W3005KGE) | V320-17IKB(81AH000EGE) |
| IdeaPad 710S-13IKB(80W3005HGE) | V320-17IKB(81CN000TGE) | IdeaPad 710S-13ISK 80SW004JAU |
| LENOVO IdeaPad 710S-13ISK 80SW00AUAU | IdeaPad 710S-13ISK 80SW008LAU | LENOVO IdeaPad 710S-13IKB 80VQ00A0AU |
| IdeaPad 710S-13ISK Plus(80VU) | IdeaPad 710S-13IKB 80VQ004HAU | IdeaPad 710S-13ISK Plus(80VU002GMX) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for LENOVO L15L4PC0 – L15L4PC0 Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Parshuram h –
Good replacement battery in return
Vimal Sood –
Perfect package with nice packing and trust worthy battery.
Avinash Patel –
Battery is quality wise good and working for straight 3-4 hours onstop.
Nitin Shivraj –
Product got good boost of backup to make total battery a powerful package????
Arshadali –
Worth buying excellent working product!
Dipak Sharma –
Very cool battery duration???? It’s superb! Just like my previous original battery????
Amish Chunilal –
Battery quality is best only problem was delivery to me that too because delivery guy was little rude!