LENOVO L15C3PB1 – L15C3PB1 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.4 V 52.5Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L15C3PB1. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
112
People watching this product now!
SKU:
LENOVOVL15C3PB10001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.4V 52.5Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L15C3PB1 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L15C3PB1 | L15L3PB1 | 5B10K84538 |
| 5B10K84638 | 5B10M49821 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| YOGA 510 | IdeaPad 520s | Yoga 520-14IKB |
| Yoga 510-14isk | Flex4-1470 | Yoga 510-14AST |
| IdeaPad 520s-14IKB | Yoga 510-14IKB | IdeaPad 520s-14IKB-80X2 |
| IdeaPad 520s-14IKB-81BL | IdeaPad 520s-14IKB-80X2006BGE | Ideapad 520S-14IKBR |
| IdeaPad 520s-14IKB-80X2006DGE | IdeaPad 520s-14IKB-81BL009KGE | IdeaPad 520s-14IKB-80X200BJGE |
| IdeaPad 520s-14IKB-81BL009JGE | IdeaPad 520s-14IKB-80X200EUGE | Yoga 520-14IKB-81C8001DGE |
| IdeaPad 520s-14IKB-80X2006FGE | IdeaPad 520S-14IKBR 81BL009KGE | Yoga 520-14IKB-80X8006KSP |
| IdeaPad 520S-14IKBR 81BL0073GE | IdeaPad 520S-14IKBR 81BL009LGE | IdeaPad 520S-14IKBR 81BL009JGE |
| IdeaPad 520S-14IKBR 81BL0074GE | IdeaPad 520s-14IKB(81BL00CFGE) | IdeaPad 520s-14IKB(81BL0074GE) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for LENOVO L15C3PB1 – L15C3PB1 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Garima Shah –
Battery is very expensive…
Avinash Hirani –
Warranty is helping to me. Now I’m getting good backup. One yr replacement you can get with the battery.
Suresh Gehlot –
Perfect battery, Normally working for 2 hr, And 4 hr with backup, Great to buy. Recommended to buy!
Shivin –
Very good item, wonderful life of battery, quality also very good!
Nirav Panchal –
Battery is purely perfect like original!
Vinit Mishra –
Battery life is saviour for my laptop!
Salim –
Good quality, Standard product, Keep it up of good selling.
Mr. Gohil –
So so performance as it is giving 2-3 hours only!
Mann Keswani –
Good battery work????