LENOVO L13M6P71 – L13M6P71 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 50Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L13M6P71. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
260
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL13M6P710001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 11.1V 50Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L13M6P71 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L13S6P71 | L13M6P71 | 121500234 |
| 11S121500229 | 121500229 | 35015601 |
Fit Laptop Models
| YOGA 2 | Yoga 2 13 | Yoga 2 13(80DN) |
| Yoga 2 13(594x) | YOGA 2 13 59427600 | YOGA 2 13 59433532 |
| YOGA 2 13 59433190 | Yoga 2 13(59440091) | Yoga 2 13(80DM) |
| Yoga 2 13(59440094) | Yoga 2 13(20344) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
9 reviews for LENOVO L13M6P71 – L13M6P71 Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Panchal Sharad –
Super fast delivery. Thanks sir!
Vijay m –
What can I say it is just working perfect for my DELL LAPTOP.
yagnesha –
#NAME?
Rahul L –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Rahul Chavda –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Dhruv Shah –
Battery condition is brand new & it seems original to me.
janak permar –
There service of delivery product in safe ways made me impressed????
Steven Gelles –
Very good battery at such reasonable prize.
Nilesh Zalak –
Totally worth buying of this product as it is working more than described in details. I’m very happy with the product buying. Extremely grateful to have such long lasting battery for my profession!