LENOVO L09M6Y14 – L09M6Y14 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original LENOVO Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 57wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L09M6Y14 . LENOVO Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
68
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL09M6Y140001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.1V 57Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L09M6Y14 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 3ICR19/66 | 121000920 | 57Y6517 |
| 121001138 | L09M6Y14 | 57Y6633 |
| 121000930 | 121001118 | 121001141 |
| 57Y6631 | 57Y6632 | L09C6Y14 |
| L09S6Y14 | 57Y6442 | L09C3Z14 |
| 57Y6446 | L09S3Z14 | L09M3Z14 |
| L10C3Z11 | L10M3Z11 | 121000922 |
| 57Y6524 | L09M6Z14 | L10M6Y12 |
| 121000928 | L09C3B14 | 121000926 |
| 57Y6634 | 121000932 | 57Y6519 |
| 121001139 | 57Y6522 | 121001117 |
| 121001119 | 57Y6656 | 57Y6658 |
| 57Y6659 | 57Y6657 | 57Y6655 |
| L10C6Y12 | 121000927 | 57Y6448 |
| 121000919 | 57Y6652 | 121000929 |
| 121000921 | 121000931 | 121000925 |
| 57Y6444 | 57Y6653 | 57Y6654 |
| 121001127 | 121001129 | 121001124 |
| 121001128 |
Fit Laptop Models
| IdeaPad S10-3 | IdeaPad S100 | IdeaPad S205 |
| IdeaPad S10-3s | Ideapad S10-3C | IdeaPad S10-3 20039 |
| IdeaPad S10-3-06474CU | IdeaPad S10-3 064738U | IdeaPad S10-3 064735U |
| IdeaPad S10-3 064746U | IdeaPad U160 | IdeaPad S10-3 0647EFV |
| IdeaPad S10-3 59-045096 | IdeaPad S10-3 064757M | IdeaPad S10-3 M33D3UK |
| IdeaPad S10-3 064759M | IdeaPad S10-3 064752M | IDEAPAD U160-08945KU |
| IDEAPAD S10-3 06474CU | IdeaPad U165-ATH | IdeaPad U165 |
| IdeaPad U165-AON | IDEAPAD U160-08945LU | IdeaPad S10-3 0647-2AU |
| IdeaPad S10-3 0647-2BU | IDEAPAD U160-08945MU | IdeaPad S10-3A |
| IdeaPad S10-3 0647-29U | IdeaPad S10-3 0647 | IdeaPad S10-3 0647EBV |
| IdeaPad S10-3 064737U |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
11 reviews for LENOVO L09M6Y14 – L09M6Y14 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Nair Laxman –
Good product. Delivery was late. Battery duration of working is as mentioned 3 to 4 hours with backup.
John Arab –
Not that good and not that bad. It is an average going product.
Dhurvin Jayprakhash –
Price high but nice product.
Solanki Isha –
Easy to insert battery in laptop. This battery is giving good backup after full charge almost for 4 hours and that’s quite good for a person to work continuously. Totally happy with my purchase.
Vedansh Chopra –
Nice quality of battery, long lasting, backup time also Okay, nice service given.
Patel Mayur. J –
Quick Delivery. Good battery.
Vishal –
Product is genuine, having 3 hrs battery backup. I am still checking its overall performance, but till now its working fine.
Hemang sisodiya –
Battery is costly but every customer need a satisfaction factory which I got my this battery. It is very easy to install in laptop and this battery duration is about 2 to 3 hours. I can really trust on the product.
Samir mehta –
This battery is very genuine as I had a problem in my existing battery. And I ordered from laptopgallery firstly they delivered quick and in a nice package. Battery has 3-4 hours of backup after fully charged. Service is very good. Very Cooperative.
Munjaal –
Good product. Nice battery life.