LENOVO L22X3PG4- L22X3PG4 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-Ion Battery
- Rating : 11.31V 47Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be L22X3PG4. Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
38
People watching this product now!
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo |
| Specifications | 11.31V 47Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L22X3PG4 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 5B11N45978 | 5B11N45961 | SB11N46023 |
| SB11K63021 | 5B11N46005 | SB11N46026 |
| 5B11K63025 | 5B11K63022 | L22X3PG4 |
| 5B11K63024 | 5B11N45988 | SB11K63023 |
| SB11N45976 | SB11K63026 | SB11K63019 |
| SB11N45980 | 5B11K63020 | L22L3PG4 |
| L22D3PG4 | L22M3PG4 | L22C3PG4 |
| L22B3PG4 |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| ThinkPad E14 Gen 6 | ThinkPad E16 G1 Core i5-1335U | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0021GP |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00B4AT | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0029GP | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00B5PE |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004NPE | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00B7EQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004QML |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BKED | ThinkPad E16 Gen 1(AMD)21JT0008FR | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004TPB |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BQUS | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0034AU | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007AGQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0068VA | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007JGQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0001FE |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007SGQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0003CK | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0081GQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0004YA | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0089GQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0008HV |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN008HGQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN000CED | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN008RGQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN000EIV | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0090GQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN000YEQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00AAMY | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0017EQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00ALGQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN001FEQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00AMYA | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN001PEQ |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00AUPG | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN001XEQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BBGB |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0026EQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BDEQ | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004MZA |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BFGR | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004PSC | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BHMZ |
| ThinkPad E16 Gen 1(AMD)21JT0007IV | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004RPB | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN00BMGM |
| ThinkPad E16 Gen 1(AMD)21JT0007YA | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN004WUK | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0050MY |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007FFE | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0000IW | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007PFE |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0002GP | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN007XFE | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0004FE |
| ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0086FE | ThinkPad E16 Gen 1(Intel)21JN0007CX |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found