HP VT06XL – VT06XL Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 86Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be VT06XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
25
People watching this product now!
SKU:
HPVT06XL0001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Fit Laptop Models
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.1V 86Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | VT06XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-DB3F | 657240-151 | 657240-171 |
| VT06 | VT06086XL | 996TA008H |
| VT06XL | 657503-001 | 657240-271 |
| 657240-251 | HSTNN-IB3F | 3ICP7/67/90-2 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Envy 17-3000 Series | Envy 17-3070nr | ENVY 17-3270NR |
| ENVY 17-3080EZ | ENVY 17-3077NR | ENVY 17-3000EG |
| Envy 17-3095CA | Envy 17-3200 | Envy 17-3200eo |
| Envy 17-3290EL | Envy 17-3200EB | Envy 17t-3200 |
| ENVY 17T-3000 | Envy 17-3002ef | ENVY 17-3200ER |
| Envy 17-3001ed | ENVY 17-3002EA | Envy 17t-3000 CTO |
| Envy 17T-3000 Series | ENVY 17-3210ER | ENVY 17-3000EA |
| ENVY 17-3200ED | TPN-I103 | ENVY 17-3010EG |
| Envy 17-3277nr | Envy 17-3090nr | ENVY 17-3290NR |
| ENVY 17-3010EO | ENVY 17-3210EO | ENVY 17-3030EW |
| ENVY 17-3099EL | ENVY 17-3010EN | ENVY 17-3000ER |
| ENVY 17-3010ER | ENVY 17-3095LA | ENVY 17-3004ED |
| ENVY 17-3001XX | ENVY 17-3011ER | ENVY 17-3095BR |
| ENVY 17-327ONR | ENVY 17-3000EB | ENVY 17-3001ER |
| ENVY 17-3020EN | ENVY 17-3000EO | ENVY 17-3015EF |
| ENVY 17-3015EO | Envy 17-3250nr | ENVY 17-3030EN |
| ENVY 17-3005EO | ENVY 17-3001EX | Envy 17-3290 |
| ENVY 17-3001EA | Envy 17-3270 | Envy 17-3290NR 3D |
| Envy 17-3277 | Envy 17-3095 | ENVY 17-3020EG |
| ENVY 17-3089EL | Envy 17-3077 | ENVY 17-3020EO |
| Envy 17-3070 | Envy 17-3090 | Envy17 3080ez |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found