HP SG03XL – SG03XL Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(17 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.5V 61.6Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be SG03XL. HP Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
258
People watching this product now!
SKU:
HPSG03XL0001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.5V 61.6Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | SG03XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| SG03XL | HSTNN-LB7E | HSTNN-LB7F |
| TPN-I126 | 849049-421 | 849315-850 |
| 849314-850 | 849048-421 | SG03061XL |
| 849314-856 | SGO3XL | 849315-856 |
| SG03041XL | SG03061XL-PR |
Fit Laptop Models
| Envy M7-U109DX | Envy M7-U009DX | 17t-u000 |
| W2K88UA | Envy 17-U177CL | W2K91UA |
| Envy 17-U018CA | Envy 17-U163CL | M7-U000 |
| Envy 17-U273CL | Envy 17-U275CL | Envy 17-U220NR |
| ENVY M7U | Envy 17-U292CL | W2K93UA |
| Envy 17-U193MS | W7D93UA | W2K92UA |
| Envy 17-U294CL | Envy M7-U011DX | Envy M7-U105DX |
| Envy M7-U010DX | Envy 17-U296CL | W2K89UA |
| ENVY Notebook 17t-u000 CTO | Envy 17-U011NR | ENVY 17T-U000 |
| 17-U000 | Envy 17-U110NR | W2K86UA |
| Envy 17-U153NR | Envy 17-U175NR | Envy 17-U108CA |
| Envy M7-U109DX W2K88UA | Envy M7-U009DX W2K86UA | Envy M7-U009DX Series |
| ENVY 17-u177cl W2K91UA | Envy 17-U011NR Notebook Series | ENVY 17-u110nr W2K90UA |
| ENVY 17-u153nr W2K89UA | ENVY 17-u175nr W2K92UA | Envy 17-U011NR W2K87UA |
| ENVY 17-u163cl W2K93UA | Envy 17t-U000 Notebook Series | ENVY 17-u108ca W7D93UA |
| ENVY 17t-u100 GFLSB4VT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
17 reviews for HP SG03XL – SG03XL Original Laptop Notebook Battery
4.2
Based on 17 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Disha manek –
Battery discharge too fast… Laptop indicator show 2hr and battery discharge in 15 mins.. Suddenly laptop shutdown indicating low battery
Shree chauhan –
Working well for 1 year n now it’s showing problem. Battery get charged to only 30% no matter how much time the laptop is kept on charging.
VIMAL DESAI –
Original product. Good backup!
Kosha SHAH –
Works as described. Happy to buy this original product! Works easily for 3 hours
BINDU KAPUR –
Perfect item working good. Ty!
DESHA Parmar –
2 days late delivery. But got with an amazing packing fully safe
Tina Bhagat –
Good product made a buyer happy. Satisfied after using the battery. Battery duration is good as informed.
Ravi Syam –
It’s good. Works in my HP NOTEBOOK very prefectly. My quality marks 90%
Mural Ansari –
Almost good! Have used for two days and working fine.
aasha vora –
This is original hp battery only, but check the ratings of seller before you buy. some might sell fake ones. Good and perfectly compatible.