HP MS06 – 6 Cell MS06 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,599Current price is: ₹2,599. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 5200mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be MS06. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
166
People watching this product now!
SKU:
HPMS060001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 10.8V 5200mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | MS06 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| MS03 | MS09 | HSTNN-XB23 |
| MS06 | HSTNN-C48C | HSTNN-DB22 |
| 463308-244 | HSTNN-DB22 | HSTNN-C49C |
| HSTNN-FB21 | COMPAQ 404887-241 | MS06XL |
| 412789-001 | 484784-001 | HSTNN-XB21 |
| 411126-001 | 441675-001 | 412779-001 |
| 463308-222 | HSTNN-XB22 | 404888-241 |
| EH768UT | RW556AA | 463308-242 |
| EH767AA | COMPAQ 411127-001 | HSTNN-DB23 |
| 581191-121 | HSTNN-IB66 | HSTNN-Q30C |
| 463309-223 | 581190-242 | EH768AA |
| 481086-001 | KU529AA | 463307-245 |
| 593587-001 | 463309-242 | 463309-222 |
| 586594-241 | 481087-001 | 581190-221 |
| 581190-241 | 463309-244 | 586595-241 |
| HSTNN-IB0R | 404886-243 | 581191-141 |
| 404887-143 | 586594-223 | 404888-243 |
| 463307-243 | 581190-223 | 586595-122 |
| 581191-222 | 581190-222 | 586595-121 |
| 586595-223 | 581191-241 | 463307-223 |
| 581191-122 | 486545-221 | 486545-243 |
| 463308-124 | 486545-244 | 586594-242 |
| 463307-224 | 586594-222 | 586595-242 |
| 586595-222 | 463307-244 | 581191-223 |
| 463308-223 | 581191-242 | 486545-242 |
| 486545-222 | 463308-224 | 581191-221 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| EliteBook 2540p | EliteBook 2530p |
| 2533t | Business Notebook nc2400 |
| Business Notebook 2510p | Business Notebook 2400 Series |
| EliteBook 2540p(SK808UP) | EliteBook 2540p(SM499UP) |
| EliteBook 2540p(SK035UP) | EliteBook 2540p(SL271UP) |
| EliteBook 2540p(SJ576UP) | EliteBook 2540p(SJ629UP) |
| EliteBook 2540p(SJ488UP) | EliteBook 2540p(SJ640UP) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |
7 reviews for HP MS06 – 6 Cell MS06 Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Sameer Katariya –
Quality of battery is wonderful and so is this battery????
Manish –
Battery parcel received faster????
Dixit Patil –
Good battery
Jaydev –
Battery is 100% fitting perfect and compatible too!
Agasthya Bilgi –
Happy with the fast delivery of battery???? also in good packet????
Srushti –
Excellent working item????
Krish Shah –
Perfect fitting for ASUS laptops….