HP MR03 – MR03 Original Laptop Notebook Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 28Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be MR03. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
234
People watching this product now!
SKU:
HPMR0300002
Categories: HP, MASTER123, Original Laptop Battery, S14
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Fit Laptop Models
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 10.8V 28Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | MR03 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| MRO3 | 740722-001 | MR03 |
| MR03028-CL | 740005-141 | G6E87AA |
| HSTNN-IB5T | 740005-121 | TPN-Q135 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Pavilion 10 TouchSmart | Pavilion 10 TouchSmart 10-e020au | Pavilion 10 TouchSmart 10-e022au |
| PAVILION 10 TOUCHSMART SERIES | Pavilion 10 TouchSmart 10-e019nr | Pavilion 10 TouchSmart 10-e020ca |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E002SL | Pavilion 10 TouchSmart 10-e021au | Pavilion 10 TouchSmart 10-e013au |
| Pavilion 10 TouchSmart 10-e000ss | Pavilion 10 TouchSmart 10-e030ef | Pavilion 10 TouchSmart 10-e029sf |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E003AU | Pavilion 10 TouchSmart 10-e000sf | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E002EL |
| Pavilion 10 TouchSmart 10z-e000 CTO | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E011SA | Pavilion 10 TouchSmart 10-e010nr |
| Pavilion 10 TouchSmart 10-e004au | Pavilion 10 TouchSmart 10-e011au | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E000SX |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E000EW | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E017AU | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E007AU |
| Pavilion 10 TouchSmart 10-e000es | Pavilion 10 TouchSmart 10-e001sf | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E002AU |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E001AU | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E001SP | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E000SC |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E009AU | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E019AU | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E006AU |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E010NF | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E010SR | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E008AU |
| Pavilion 10-e015au(F6D02PA) | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E011EA | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E016AU |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E001ED | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E005AU | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E010SA |
| PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E000SW | Notebook 14-am074tu(X3D01PA) | Notebook 14-am041tx(X5P76PA) |
| Notebook 14-am040tx(X5P75PA) | Pavilion 10 TouchSmart 10-e015au(F6D02PA) | PAVILION 10 TOUCHSMART 10-E022AU NOTEBOOK PC |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found