HP HY04 – 4 Cell HY04 Original Laptop Notebook Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 4 Cell Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 41Wh
- One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be HY04. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
192
People watching this product now!
SKU:
HPHY040001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 4 cell original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 14.8V 41Wh |
| Cell | 4 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | HY04 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| HY04 | 718101-001 |
| LB4U | HSTNN-YB4U |
| HSTNN-IB4U | 717861-141 |
| HSTNN-LB4U | 4HSTNN-LB4U |
| TPN-Q123 | TPN-Q126 |
| H6L39AA | UB4U |
| 717861-121 | TPN-Q124 |
| HSTNN-UB4U | TPN-Q125 |
| 717861-421 | HY04041-CL |
| HY04041 | 717861-851 |
| 718102-001 | 717861-541 |
Fit Laptop Models
| SleekBook 14Z-F000 | SleekBook 14-F023CL | 14-F048CA |
| SleekBook 14-F002LA | Pavilion 14-f002la | PAVILION TOUCHSMART 14-F027CL |
| Pavilion TouchSmart 14-f020us | Pavilion 14-F048CA | 14-f088ca |
| SleekBook 14-F027CL | SleekBook 14-F020US | PAVILION TOUCHSMART 14-F023CL |
| SleekBook 14-F021NR | PAVILION TOUCHSMART 14-F040CA | SleekBook 14-F088CA |
| SleekBook 14-F040CA | PAVILION TOUCHSMART 14Z-F000 | SleekBook 14-F048CA |
| PAVILION TOUCHSMART 14-F088CA | Pavilion 14-f027cl | Pavilion 14-f023cl |
| PAVILION 14-F088CA | SleekBook 14-F004LA | Pavilion 14-f004la |
| PAVILION TOUCHSMART 14-F021NR | PAVILION TOUCHSMART 14-F048CA | PAVILION TOUCHSMART 14Z-F000 CTO |
| 14-1088ca | Pavilion 14-F048CAT | PAVILION 14-1088CA |
| PAVILION 14Z-F000C70 | Pavilion TouchSmart SleekBook 15-N010AX | Pavilion TouchSmart SleekBook 15-N018TX |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | HP |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Color | Black, SILVER |

Reviews
Customer reviews
No reviews found