HP HK04XL – HK04XL Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.72/7.7 V 78Wh/54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be HK04XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
139
People watching this product now!
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 7.72/7.7 V 78Wh/54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | HK04XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| L83796-171 | HSTNN-IB9J | HSTNN-IB9H |
| L79376-1B1 | L84352-005 | L82391-007 |
| L79376-1B2 | L82391-005 | L82391-006 |
| HK04XL | HK04054XL | L83796-172 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| EliteBook x360 1030 G2 | EliteBook x360 1030 G3 | ELITEBOOK X360 1030 G8 |
| EliteBook x360 1030 G4 | EliteBook x360 1040 G6 | EliteBook x360 1040 G8 |
| ELITEBOOK X360 1030 G7 | ELITEBOOK X360 1040 G5 | EliteBook x360 1040 G7 |
| EliteBook x360 1040 G8 3C6G2ES | EliteBook x360 1040 G7 23Y66EA W10P | EliteBook x360 1040 G8 336L5EA |
| EliteBook x360 1040 G8 3V281PA | EliteBook x360 1040 G7 229N8EA | EliteBook X360 1040 G7 226Z2PA |
| EliteBook x360 1040 G8 358V4EA | EliteBook x360 1040 G7 119Y7EA | EliteBook x360 1040 G8 336F1EA |
| EliteBook x360 1040 G7 8WA57AV | EliteBook x360 1040 G7 1P6T0UT | EliteBook x360 1040 G7 229P1EA |
| EliteBook x360 1040 G8 401J2EA | EliteBook x360 1040 G7 8WA61AV | EliteBook x360 1040 G7 204P1EA |
| EliteBook x360 1040 G8 358U2EA | EliteBook x360 1040 G8 336F6EA | Elitebook X360 1040 G7 1P6S9UT |
| ELITEBOOK X360 1040 G8 3W1U6PA | EliteBook x360 1040 G8 358V3EA | EliteBook x360 1040 G8 3C8D7EA |
| EliteBook x360 1040 G8 3A3E5PA | EliteBook x360 1040 G8 5Z648EA | EliteBook x360 1040 G7 2C7K0UP |
| EliteBook x360 1040 G8 336F5EA | EliteBook x360 1040 G8 358U3EA | EliteBook x360 1040 G8 401L5EA |
| EliteBook x360 1040 G8 3G1H4PA | EliteBook x360 1040 G8 3F9X3PA | EliteBook x360 1040 G8 1H9X2AV |
| EliteBook x360 1040 G8 358T7EA | EliteBook x360 1040 G8 1H9W6AV | EliteBook x360 1040 G8 1H9X3AV |
| EliteBook x360 1040 G8 336L2EA | EliteBook x360 1040 G8 605D5UT | EliteBook x360 1040 G8 36D35UT |
| EliteBook x360 1040 G8 36D34UT | EliteBook x360 1040 G8 1H9W9AV | EliteBook x360 1040 G8 1H9X5AV |
| EliteBook x360 1040 G8 1H9X1AV | EliteBook x360 1040 G8 3A3J0PA | EliteBook x360 1040 G8 1H9X6AV |
| EliteBook x360 1040 G8 3A3E3PA | EliteBook x360 1040 G8 3E5Q6PA | EliteBook x360 1040 G8 3A3E8PA |
| EliteBook x360 1040 G8 5P6T5EA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |

Reviews
Customer reviews
No reviews found