HP COMPAQ NX7300 – HSTNN-LB11 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(11 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 14.40V 4400 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be HSTNN-LB11 . HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
169
People watching this product now!
SKU:
HPNX73000001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 14.40V 4400 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | HSTNN-LB11 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| PB992A | HSTNN-LB11 | HSTNN-I04C |
| 372771-001 | 361909-002 | 395794-261 |
| dx532av | HSTNN-DB11 | HSTNN-OB06 |
| 417528-001 | HSTNN-DB06 | 381374-001 |
| 361909-001 | 398876-001 | HSTNN-UB11 |
| HSTNN-DB29 | 395794-001 | 410311-243 |
| 395794-002 | 410311-264 | eg920av |
| 410311-244 | PB992UT | 410311-252 |
| RM749PA |
Fit Laptop Models
| Business Notebook nx9420 | Business Notebook nc8430 | Business Notebook nx8420 |
| Business Notebook 8510w | Business Notebook NC8200 | Business Notebook nw8240 |
| Business Notebook 6720t | Business Notebook nx7400 | Business NoteBook 8710w |
| Business Notebook nx7300 | Business Notebook nw9440 | Business Notebook 8510p |
| Business Notebook nw8440 | Business Notebook 8710p | Business Notebook 8500 Series |
| Business Notebook 8700 Series | Business Notebook nc8230 | Business Notebook 7400 Series |
| Business Notebook nw8200 | Business Notebook 8200 Series | Business Notebook nx8220 |
| Business Notebook 9400 Series | Business Notebook nx8200 | Business Notebook 8400 Series |
| Business Notebook nw8240 Mobile Workstation | Business Notebook nw9440 Mobile Workstation | Business Notebook 8510w Mobile Workstation |
| Business Notebook 8710w Mobile Workstation | Business Notebook nw8440 Mobile Workstation |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |
| Brand | HP |
11 reviews for HP COMPAQ NX7300 – HSTNN-LB11 Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Meenakshi Parmar –
Working of battery is excellent.
Dilip P –
Having good battery working duration..in short great performance battery.
Jashi Roshan –
100% worth buying this model from only laptopgallery.
Mithil –
Low quality battery
YESH SHAH –
NICE PRODUCT.
Praful Verma –
Opinion according to me for this battery is it is good working for 2-3 hours. And also has warranty. Thank you sir!
Rakesh Patel –
Top class service. Excellent powerful cells. Original battery at good price.
param singh –
not good experience
Vikram Bhavsar –
Truly geniune products.
Laxman Yadav –
Good quality battery!