HP DD06 – 6 Cell DD06 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(17 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 47Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be DD06. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
83
People watching this product now!
SKU:
HPDD060001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 10.8V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | DD06 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-IB52 | GJ655AA | HSTNN-OB62 |
| 451568-001 | 484787-001 | 456864-001 |
| DD08 | HSTNN-I39C | HSTNN-XB52 |
| 451085-121 | HSTNN-IB51 | HSTNN-XB62 |
| HSTNN-IB62 | 456865-001 | HSTNN-LB51 |
| DD06 | HSTNN-I49C | 451085-141 |
| 451086-421 | 451086-621 | 500765-001 |
| 451086-121 | HSTNN-LB52 | 451086-141 |
| 451086-161 | 572189-001 | 451086-661 |
| 572190-001 | HSTNN-IB55 | HSTNN-I65C-5 |
| HSTNN-FB51 | 491278-001 | HSTNN-I64C-5 |
| 572187-001 | 464119-142 | 491657-001 |
| HSTNN-XB51 | 451086-142 | 464119-361 |
| HSTNN-I40C | 500764-001 | 464119-143 |
| 451085-621 | HSTNN-FB52 | 464119-162 |
| 464119-363 | 451086-322 | KU532AA |
| HSTNN-OB51T | 451085-142 | NBP8A97 |
| 451086-001 | DD08063 | 572191-001 |
| 496897-001 | 572188-001 | HSTNN-I50C-B |
| HSTNN-I54C | 513129-141 | 451085-661 |
| HSTNN-OB52 | HSTNN-I48C-A | 572186-001 |
| 451086-361 | HSTNN-I48C-B | GJ655AA-ABH |
| 490306-001 | 464119-362 | 451086-362 |
| 491654-001 | 501870-001 | 491279-001 |
| 451085-361 | 451085-123 | |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| 550 | 610 | 615 |
| 550 | 615 | COMPAQ 610 |
| Business Notebook 6720s | COMPAQ 511 | COMPAQ 610 |
| COMPAQ 615 | COMPAQ 550 | Business Notebook 6730s |
| Business Notebook 6735s | Business Notebook 6830s | Business Notebook 6820s |
| Business Notebook 6720s/CT | Business Notebook 6730s/CT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |
17 reviews for HP DD06 – 6 Cell DD06 Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 17 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

aarsh shah –
Very Good And Reliable
Uttkarsh –
Door step delivery that to super fast and with 1 year warranty… Happiest☺
Nair Rajan –
Absolutely compatible battery with high quality range and very easy going and smooth laptop has become after this battery!
Bhagya kadia –
So so haven’t got that original feels… Nor it is new in condition.
Mithil –
Best battery to go on. Working life is awesome.
Trishla –
Buying is worth enough for this product?
Mehul –
Saras 6 bateri
Shailesh –
4star for the product. Good one!
Muskan sheth –
Prices are so cheap then other vendors. And also having amazing collection of laptop related products. Good to have deal done with this particular site.
Ahir Dev –
100% genuine product and original too!
Only problem was the delivery…!