HP AS03XL – AS03XL Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.5V 44.95 Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be AS03XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
73
People watching this product now!
SKU:
HPAS03XL0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 11.5V 44.95 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | AS03XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| AS03XL | 918669-855 | HSTNN-IB7W |
| 918340-1C1 | 918340-171 | 918340-271 |
| AS03044XL-PL | 918340-2C1 | AS03044XL |
Fit Laptop Models
| Chromebook 11 G5 EE | Chromebook 11 G5 Education Edition |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |
9 reviews for HP AS03XL – AS03XL Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
78%
of customers recommend the product
Show only

girish thakar –
Battery was backup as expected
zil manohar –
I ordered for this battery and charger for same. Both are working properly
nita thakor –
received the battery late
jatin mehata –
Are u sure this is hp original battery ?
rohit patel –
I got my product in time and the site is genuine.
kanu khatri –
The seller cleared all my doubts about the product and the product was delivered very fast
bela danak –
Got it in Bihar in 3 days
mita dave –
Good Back and Good Service by the seller
yogi bakul –
The seller is very helpful and cleared all my doubts about the product