DELL YRDD6 – YRDD6 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(27 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be YRDD6. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
231
People watching this product now!
SKU:
DELLYRDD60001
Category: DELL
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | YRDD6 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| YRDD6 | 01VX1H |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Vostro 15 3501 | Vostro 14 5490 | Inspiron 15 5000 5585 |
| Vostro 14-5490-R1728GTW | Vostro 14-5490-R1605A | Vostro 14-5490-D1825A |
| Vostro 14-5490-R1625S | Inspiron 15 3501 | Vostro 15 5590 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
27 reviews for DELL YRDD6 – YRDD6 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.2
Based on 27 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
93%
of customers recommend the product
Show only

D M Thakar –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Manish J –
???? original battery, Best battery ever????
Rita Ganesh –
Working battery and because of it’s quality battery is going good it is just commendable.
Umesh Bakul –
Awesome battery 100% original battery????
Neel Patel –
This battery is having perfect backup just like the main battery????
vimal hemant –
Super fast delivery. Thanks sir!
Girish M –
Warranty of SIX MONTH with the battery is good benefit.
Jaymangal Prashad –
Nice service
Zala Ajitsinh –
Battery is of great duration timing.
PATEL MOKSH –
VERY GOOD BATTERY. I LIKED IT!