DELL YFDF9 – 6 Cell YFDF9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(24 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original DELL Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 65wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be YFDF9. DELL Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
244
People watching this product now!
SKU:
DELLYFDF90001
Category: ORIGINAL
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 65Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | YFDF9 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 3ICR19/66-2 | 5MTD8 | YFOF9 |
| 7WV3V | HGJW8 | JR6XC |
| H4PJP | VDYR8 | 451-BBJB |
| 451-BBIY | 451-BBIZ | YFDF9 |
| 3NG29 | 451-12177 | K5NN2 |
| H2F7D | YFDF9-02 | 451-12176 |
| 03NG29 | W7KJC | 0K5NN2 |
| 0H2F7D | 6C0FN | TPVWW |
| PWM3D |
Fit Laptop Models
| Latitude 3340 | Latitude 3350 | Latitude E3340 |
| Latitude 13 3340 | Latitude 13 3350 | Latitude 13 Education |
| Latitude 13 3350-RJ4T8 | Latitude 13 3340-2549 | Latitude 13 3350-J56T0 |
| Latitude 13 3350-W5DFG |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
24 reviews for DELL YFDF9 – 6 Cell YFDF9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 24 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
92%
of customers recommend the product
Show only

Ravi Shankar –
Quality product at reasonable rate
Ajay Shukla –
Very good battery option
M. Parmar –
good website and good service
Sumukhi –
Excellent Website and good support
Darshit –
This very goooooooooood battery
Rudar –
Goooood
Aryanshi –
Good price. Arrived in short time. Very pleased.
Lokesh rana –
Condition is great only disappointed with the price and packing
Roni –
High quality battery and wonderful performance. My old battery was giving in trouble like it get heat only in 1 hr of using so thought of changeing battery and now I am free of that problem. Very good battery?
Het shah –
3 hr battery running what else I can ask for my laptop. Thank you laptopgallery.in