DELL WW116 – WW116 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be WW116. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
295
People watching this product now!
SKU:
DELLWW1160001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | WW116 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| PP26L | FT080 | 312-0584 |
| NR433 | FT092 | 312-0580 |
| 451-10517 | NB331 | WW116 |
| MN151 | 312-0543 | KX117 |
| FT079 | FT095 | 451-10516 |
| 312-0585 | MN154 | PR693 |
| FT078 |
Fit Laptop Models
| Inspiron 1420 | Vostro 1400 | Inspiron 1420n |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL WW116 – WW116 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Piyush suthar –
I got a quick delivery with nice packaging. Can’t say about battery life, as it is only one week of when I had purchased. But surely the experience of one week it have worked very good and I guess at a time it was 2.5 hours. Nice work!
Jenish agarwal –
Working good till now. My existing battery which I purchased from market was very costly than which I purchased from laptopgallery.in thank you sir product is very good & working absolutely perfect.
Swapnil swami –
Usually it’s difficult to find an original n new battery for an old laptop n when you do find one, you get a battery with poor battery health. But this is absolutely not the case with this battery. It came with 100% battery health. N I’ll recommend to a genuine buyer that they should go for it! Costly but perfect product you can get from laptopgallery.
Mehul Arora –
I was skeptical before buying it, But after buying I’m so satisfied that I brought this from laptopgallery.in & also I can normally work for 4 hours after fully charged.
Mural bhalani –
Almost good! Have used for two days and working fine.
Dev bhatnagar –
Great performance! Seems like a genuine HP product! Thankful to Laptopgallery they delivered this battery pretty quickly.
Jinkle Shah –
Looks original and it gives around 3-4 hours of battery backup. Only drawback is warranty period starts from the date of manufacture and not from the date of purchase. I bought this on July-20 but in the hp website the warranty period had already been started from May-20. But that’s okay to me!
Charlie vora –
This is original hp battery only, but check the ratings of seller before you buy. some might sell fake ones. Good and perfectly compatible
RONIT –
First time , it taken 2 hrs to fully charged after that it work more than 5 and half hours. It works excellent, no heating issue. It is compatible to my HP LAPTOP NOTEBOOK!
Shah Kavya –
My old laptop by now was no longer a laptop, but it always had to be held under charge. This battery gave him life back and allowed us to better handle ranged lessons during this spring’s lockdown. Honestly I found no problems, I seem to have brought the PC back to the performance it had at new! Recommended ????