DELL WU946 – WU946 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be WU946. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
242
People watching this product now!
SKU:
OGWU9460001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | WU946 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 312-0701 | 312-0702 | C313K |
| KM887 | KM898 | KM901 |
| KM904 | KM905 | KM958 |
| KM965 | KW898 | MT264 |
| MT275 | MT276 | MT277 |
| PW772 | PW773 | RM803 |
| RM804 | WU946 | WU959 |
| WU960 | WU965 | Y271J |
Fit Laptop Models
| Studio 15 | Studio 1535 | Studio 1536 |
| Studio 1537 | Studio 1555 | Studio 1557 |
| Studio 1558 | Studio PP33L | Studio PP39L |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL WU946 – WU946 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Sharma Anirudh –
Received in original packaging, no problems of installation and operation both initial and recharge. It maintains a similar behavior to the purchase.
Bhagya kadia –
Just perfect. Arrived in its original packaging returned the lost autonomy to my laptop. Recommendations to a genuine buyer who is looking for this same model battery!
Jayesh desai –
Product is genuine, comes with warranty, with continuous video playback the battery comes about 3 hrs.Otherwise it’s about 3.5hrs of battery comes up. Works fine.
Sharda Rohit –
The battery is draining to fast please want replacement faster..
Ashok laddha –
This battery bears a very recent manufacturing date which is a plus when normal battery life is between 2 to 4 years.. It fits snugly into the laptop and the warranty is for 1 year.. Charge and discharge face no issues and I am happy with this purchase????
Raju nuwal –
Got this for my gaming PC.. This one is excellent.. Was hesitant initially as it was costly. My 4 year old Gaming PC giving me 5 hours backup.. If this suits your HP model buy it with closed eyes. I will update the review after 1 month of usage again..
Prashant bangad –
Perfectly suitable for my laptop
Rakshit soni –
I am happy at the price.Regarding battery life I need to wait and see but came with 1 year HP warranty from invoice date. Good one.