DELL VG93N – VG93N Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 92Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be VG93N. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
297
People watching this product now!
SKU:
DELLTVG93N0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 92Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | VG93N |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 3ICP7/54/65-2 | VG93N | WFWKK |
| NY5PG |
Fit Laptop Models
| Precision 3520 | Latitude 5580 | Latitude 5591 |
| Precision 3530 | Precision 15 3520 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL VG93N – VG93N Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

kavya bhatt –
Very good item for buying perfect for any LENOVO laptop.
Pramod –
Battery is good n i am happy with the backup of battery too.
Arjun Vinod –
Some what best product to go on till now surely! Recommended. Only shipping should be more quick I think.
Shivam K –
Product is having great quality and high cell helps to delivery good battery and backup!
Hemant U –
Product is having great quality and high cell helps to delivery good battery and backup!
Jayesh Panchal –
Excellent battery, Original, New condition, Powerful quality, Charging in less time, Working for long, Backup also superb, Can replace within 6 month, Home delivery,
Dhruvesh Bhatt –
100% original item????