DELL TOTRM – TOTRM Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 61Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be TOTRM. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
281
People watching this product now!
SKU:
DELLTOTRM0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 61Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | TOTRM |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| H76MV | Y758W | TOTRM |
| Y757W | OH76MV | CN-0T0TRM |
| 451-BBEK |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Precision M3800 | XPS 15 9530 | XPS 9530 |
| XPS 15D-1528 | XPS 15D-1721 | Precision M3800(3800-4524) |
| XPS 15D-1728 | XPS 15D-1828 | XPS 15D-2528 |
| XPS 15 9530-2033 | XPS 15D-2828 | XPS 15D-2721 |
| XPS 15 9530-1913 | XPS 15D-3828 | XPS 15 9530-4883 |
| XPS 15 9530-2699 | XPS 15 9530-1906 | XPS 15 9530-2187 |
| XPS 15D-4728 | XPS 15D-8728T | XPS 15D-6828T |
| XPS 15D-2728 | XPS 15D-3728 | XPS 15D-8828T |
| XPS 15D-4723 | XPS 15D-4721 | XPS 15D-9828T |
| XPS 15 9530-2682 | XPS 15D-9728T | XPS 15D-3528 |
| XPS 15D-4528 | Precision M3800(CA001PM38009MUMWS) | Precision M3800(3800-5205) |
| Precision M3800(3800-9325) | Precision M3800(CA002PM38009MUMWS) | Precision M3800(CA006M3800MUMWS) |
| Precision M3800(CA001PM38009MUMWSD) | Precision M3800(CA004M3800MUMWS) | Precision M3800(PM38001601F02EMEA) |
| Precision M3800(CA003PM38009MUMWS) | Precision M3800(3800-9318) | Precision M3800(3800-5212) |
| Precision M3800(CA005M3800MUMWS) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL TOTRM – TOTRM Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
86%
of customers recommend the product
Show only

Rishab Shahi –
Superb quality battery at such a good price.
Parth Panchal –
This is my first purchase on this site. Battery is original as mentioned. Appreciated their customer service through whatsapp. I recommend this product and seller.
Kamal pathak –
Battery is working for 4 hrs like after charged 100 percent. It’s a best product according to rate of the product. And plus point is they give warranty of one year.
Nair Laxman –
I have started using it and battery is working for good duration. And kind off happy with the product I have ordered.
P Chabbra –
Very costly. I hope it works nice.
Kamlesh parmar –
Good product Good working Good battery duration Good service
Jain Trishla –
A good product whether it is costly giving good battery life for work.