DELL T1G6P – T1G6P Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 30Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be T1GP6. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
106
People watching this product now!
SKU:
DELLT1GP60001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 30Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | T1G6P |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| T1G6P | 0449TX | 0PRW6G |
| 0NTG4J | PRW6G | OPRW6G |
| 312-8479 |
Fit Laptop Models
| Vostro V13 | Vostro V130 | Vostro V13Z |
| Vostro V1300 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL T1G6P – T1G6P Genuine Original Laptop Notebook Battery
3.6
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
71%
of customers recommend the product
Show only

Sidhesh –
Battery was backup as expected
Ridhm –
The seller is very helpful and cleared all my doubts about the product
Rastogi –
Good service and on time delivery
Nikunj Patil –
It’s the original stuff, not cheap but you do get what you pay for.
Kushal Teli –
Genuine item. Thank you for competitive price. I like this product. It’s original HP battery, giving good backup.
Aruna Giri –
Battery Stop charging after 10months … Manufacturing year is also removed from that box … My money total waste … No warranty
Dharmesh vaishnav –
The battery which I received once fully charged ,work up to 2hrs .But on the box it is mentioned as the battery will work 4-5 hrs.