DELL M3800 – M3800 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 61Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be M3800. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
223
People watching this product now!
SKU:
DELLM38000001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 61Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | M3800 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 245RR | H76MV | 7D1WJ |
| Y758W | T0TRM | 701WJ |
| 0H76MY | 07D1WJ | 3ICP8/57/77-2 |
Fit Laptop Models
| XPS 15 | Precision M3800 | XPS 15 9530 |
| XPS 9530 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL M3800 – M3800 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Raghu Pandya –
I previously ordered from somewhere else which created alot many problems for me. But when I ordered from laptopgallery it got fit in one go. Battery backup is very good as I expected. And completely worth it.
manish agarwal –
Almost good! Have used for two days and working fine.
Dev bhatnagar –
First time , it taken 2 hrs to fully charged after that it work more than 5 and half hours. It works excellent, no heating issue. It is compatible to my SONY LAPTOP
Kushal J –
Received in original packaging, no problems of installation and operation both initial and recharge. It maintains a similar behavior to the purchase.
Sharda Rohit –
The battery is draining to fast please want replacement faster.
Raju Srivastav –
Got this for my gaming PC.. This one is excellent.. Was hesitant initially as it was costly. My 4 year old Gaming PC giving me 5 hours backup.. If this suits your SONY model buy it with closed eyes. I will update the review after 1 month of usage again..
Narendra dudhani –
Perfectly suitable for my laptop
Subhas H –
Battery is perfectly compatible with my laptop and also I got the battery with fully charged????
Varsha S –
Quality of battery is good to go for purchasing!