DELL PT434 – 6 Cell PT434 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 4400 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be PT434. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
85
People watching this product now!
SKU:
DELLPT4340001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | PT434 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| PT434 | 312-0748 | MP490 |
| KY477 | KY265 | PT437 |
| PT435 | PT436 | KY268 |
| 4M529 | KY266 | MP492 |
| FU268 | FU571 | NM631 |
| FU274 | MP303 | MN632 |
| 312-0749 | C719R | NM633 |
| MP307 | U844G | 312-0917 |
| J012F | 312-0753 | FU272 |
| 1M215 | FU441 | 312-7415 |
| 451-10583 | 312-0754 | R822G |
| 451-11218 | NM632 | 312-7414 |
| 451-11376 | DFNCH | W0X4F |
| HJ590 | HW079 | PT650 |
| 312-0868 | 312-0910 | GN752 |
| U5209 | 4N369 | MN631 |
| WG351 | PT653 | 451-10584 |
| FU444 | PT644 | FU439 |
| C2072 | J905R | KY466 |
| MP494 | KY470 | KY471 |
| 451-11443 | 9H626 | RK544 |
| KY285 | 7P9T2 | DR9F8 |
| 8TJD2 | R9HFJ | 3XY6Y |
| F8TTW | ND8CG | 9X6X0 |
| W1193 | TX283 | H1391 |
Fit Models
| Latitude E6400 | Latitude E6410 | Latitude E6510 |
| Latitude E6500 | Precision M2400 | Precision M4500 |
| Precision M4400 | Latitude E6410 ATG | PP27L |
| XFR E6500 | PP30L | Latitude 6400 ATG |
| Latitude ATG E6400 | Precision M2400n | Latitude E6500n |
| Latitude E8400 | P02G001 | Latitude E6400n XFR |
| Latitude ATG E6400n |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL PT434 – 6 Cell PT434 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Dhiraj Yadav –
Easy to install. Ok Ok Price. Value for money. With warranty. Battery backup duration is better than my previous ACER Battery. Inshort a good product to go on if in urgent need.
Khush rajpurohit –
It been two months since i brought it. It gives a good battery life. I Am happy with the Product.
PANCHAL JASH –
Good battery, the battery life is also very good, its same as original battery u won’t find any difference.
Ashok Prajapati –
Very humble and cooperative staff. Delivered at door steps with good packing of battery. Battery works total for 4 hours backup which is very nice. And I’m sure whenever I want replacement they will do it quick as well. Thank you laptopgallery.in
Kushal Teli –
Genuine item. Thank you for competitive price. I like this product. It’s original ACER battery, giving good backup.
Tiwari Anurag –
Surprisingly its giving 3+ hours of backup, just like original ACER battery which came with laptop. Its been 3 months and its performing good. Whenever next I’ll be in need will take from Laptop Gallery. Thank you????
Manthan Parmar –
This is quite cost competitive and good product with professional packaging which gives a god product feeling. Actually on working condition also it’s quite good.
Nikunj Patil –
It’s the original stuff, not cheap but you do get what you pay for.
Devanshu jeenwal –
Perfect replacement, exactly matching the original. Product text specifications are met with what comes home. Fast delivery. Everything is very good. We are very happy with the purchase.