DELL PC764 – PC764 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be PC764.Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
245
People watching this product now!
SKU:
OGPC76400001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | PC764 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| PC765 | PC764 | 0GD787 |
| JD634 | TC030 | NT379 |
| 312-0383 | TD175 | PD685 |
| KD492 | GD775 | JD606 |
| JD605 | 310-9080 | KD491 |
| JD648 | RD301 | JD610 |
| KD494 | TG226 | 451-10298 |
| KD489 | RD300 | GD776 |
| KD495 | 312-0386 | GD787 |
| JD617 | KD496 | JD616 |
| 312-0653 | UD088 | JD775 |
| TD116 | TD117 | RC126 |
| 451-10422 | NT377 | 451-10297 |
| 0GD775 | 451-10299 | 0PD685 |
| 0JD605 | 0JD610 | 0JD606 |
| 310-9081 | 0JD634 | KP423 |
| 0KD494 | HX345 | 0KD489 |
| 0JD616 | 0KD495 | 0TD117 |
| 0TG226 | 0RD301 | 0RD300 |
| 0UD088 | 0UG260 | 0JD648 |
| 0KD491 | 0TD175 | 0TC030 |
| 0NT367 | 0TD116 | UG260 |
| MJ456 | GD785 | HJ607 |
| KP433 | NT39 | KP434 |
| J825J | M283J | TX276 |
| JD595 | DU139 |
Fit Laptop Models
| Latitude D620 | Latitude D630 | Latitude D631 |
| PP18L | Latitude D630c | Precision M2300 |
| Latitude D630 XFR | Latitude D630 ATG | Latitude D630N |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL PC764 – PC764 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

john –
excellent product
Manish –
Excellent backup
Bhawani Singh Sodha –
High Quality Good Products
Sidhesh –
Battery was backup as expected
Rakesh –
I ordered for this battery and charger for same. Both are working properly
Anubhav –
I got a dead battery. It took 5 days to get the product replaced.The new one works properly
Venkatesh –
I got my product in time and the site is genuine.
Abhi –
The seller cleared all my doubts about the product and the product was delivered very fast
Pranamya –
Good Back and Good Service by the seller
Ridhm –
The seller is very helpful and cleared all my doubts about the product