DELL JK6Y6 – JK6Y6 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.25V 40Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be JK6Y6. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
164
People watching this product now!
SKU:
DELLJK6Y60001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.25V 40Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | JK6Y6 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| CF5RH | C5KG6 | 3ICP5/57/78 |
| 5NDNH | JK6Y6 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 3510 | Latitude 3410 | Inspiron 5406 |
| Inspiron 5502 | Inspiron 5400 | Vostro 5502 |
| Vostro 5402 | Inspiron 5402 | Inspiron 13 5301 |
| Vostro 5401 | Inspiron 5505 | New Inspiron 15 5000 |
| Inspiron 14 5406 2-in-1 | Inspiron 5501 | Vostro 5501 |
| Vostro 14 5402 | Inspiron 5405 | Inspiron 5401 |
| Latitude 15 3510 | Inspiron 14 5400 2 in 1 | Inspiron 7405 |
| Inspiron 5300 | Inspiron 5408 | VOSTRO 14 5402-R1625D |
| Vostro 14 5402-R1605D | Vostro 14 5402 V4I5003W | Inspiron 5509 |
| Inspiron 5508 | Vostro 14 5402-R1628DTW | Vostro 14 5402-R1728DTW |
| Vostro 14 5402-RGX6Y |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL JK6Y6 – JK6Y6 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Roshan J –
This is perfect battery and suitable with my laptop.
Abhiroop k –
Battery is good original one. Very nice n long running battery. Good charging speed. Working for 4 hour after full charge.
Manav Ronak –
Battery got powerful life which last long and seeing such result it is reasonable worth buying????
Ganesh Lalit –
Trusted website very good product????
Bina Panchal –
Nice battery, Working good,
Rohit N –
Battery is original and in working condition????
Karan M –
Quality wise….. Great. Performance….. Perfect. 10/10
Jashu Zeveri –
1) too good for buying 2) three hour working 3) with backup it is working for four hours 4) powerful systems connecting battery 5) qualitative product
Kumari Meera –
Battery is nice and it is with excellent pricing!