DELL JD25G – JD25G Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(12 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be JD25G. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
100
People watching this product now!
SKU:
DELLJD25G0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | JD25G |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 0DRRP | DIN02 | P54G |
| JD25G | 90V7W | JHXPY |
| 5K9CP | 0N7T6 | RWT1R |
| P54G001 | JHXPY53 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| XPS 13 | XPS 13-9350 | XPS 13 9350 |
| XPS 13 9343 | XPS 13-9343 | XPS 13D-9343 |
| XPS 13D-9343-1808T | XPS 13-9350-D1708 | XPS 13-9350-D1508 |
| XPS 13-9350-D1608 | XPS 13-9350-D1508G | XPS 13D-9343-350 |
| XPS 13D-9343-1608T | XPS 13-9350-D1609 | XPS 13-9350-D1808TG |
| XPS13D-9343-1608T | XPS 13D-9343-3708 | XPS 13D-9343-180 |
| XPS 13-9350-D1608T | XPS 13-9350-D3708G | XPS 13-9350-D1808T |
| XPS 13-9350-D4505 | XPS 13D-9343-5508 | XPS 13-9350-D3708 |
| XPS 13D-9343-3508 | XPS 13-9350-D4708G | XPS 13D-9343-1708 |
| XPS 13D-9343-5708 | XPS 13D-9343-370 | XPS 13D-9343-1508 |
| XPS 13-9350-D2808T | XPS 13-9350-D2708 | XPS 13-9350-D1708G |
| XPS 13D-9343-170 | XPS 13D-9343-160 | XPS 13-9350-D4508 |
| XPS13D-9343-1808T | XPS 13D-9343-150 | XPS 13-9350-D3808T |
| XPS 13D-9343-3708A | XPS13D-9343-5608T | XPS 13-9350-D2608T |
| XPS 13-9350-D2708A | XPS 13-9350-D3808TG | XPS 13-9350-D4708 |
| XPS13D-9343-5808T | XPS 13-9350-D2808TG | XPS 13-9350-D1708A |
| XPS 13-9350-D3608G | XPS13D-9343-5508 | XPS13D-9343-1708 |
| XPS13D-9343-3708 | XPS 13-9350-D2508 | XPS13D-9343-3508 |
| XPS13D-9343-1508 | XPS13D-9343-5508G | XPS13D-9343-3708A |
| XPS13D-9343-5708 | XPS 13-9350-D4609 | XPS 13-9350-D4708S |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
12 reviews for DELL JD25G – JD25G Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 12 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Hardik Gohel –
This is the only battery that I bought that came in an HP box and that worked! Thank you! I bought 3 other batteries from other sellers and they all were DOA. Not a one of them could be revived! This battery from this seller turned out to be great!!!!! Thank you so much.
Shailesh totlani –
Fit and functioned perfectly. Appears to be new in box. I switched my battery out to test this one and I’m still using it months later. Charges well and gives me the same battery life as the original battery. Would order again as
Nilbha Vaghela –
Bought it for my wifes Hp Works as well like an original battery did. Works well and last well one a charge.
Hemang sisodiya –
Item received as described, a genuine HP product that works better than the original.
Jerry –
Reliable service, great quality and customer friendly staff! Good place for HP laptops battery
Palak Oza –
According to prize.. Battery is good
Nirav –
Good battery???? nice
Avni –
very expensive battery as per my opinion.
Shreenivas Jain –
Product is likely to great for me. As I’m able to use for more duration.
Ansh –
Quality product at reasonable rate