DELL RV8MP – RV8MP Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 76Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be RV8MP. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
124
People watching this product now!
SKU:
DELLRV8MP0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 76Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 3.0-3.5 Hrs |
| Battery Model No | RV8MP |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| RV8MP | H6T9R | 37HGH |
| 1NP0F | 01PN0F | 312-1304 |
| 5K4WW | 5WFK6 | 935TH |
| 4337M |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude XT3 | Latitude XT3 Tablet | Latitude XT3 Tablet PC |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL RV8MP – RV8MP Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Nil Vibhav –
I wanted the same original battery like my previous battery but couldn’t find anywhere and here at this site I have found same model and same type battery. Perfectly fitting with my lapi???? 10/10 from me to this site!
Mihir Parmar –
Working of battery is excellent.
Sushil Patel –
Having good battery working duration..in short great performance battery.
Vinu B –
Goood Batteryy For Purchasing.
Ankita B –
Goood Batteryy For Purchasing.
Baku h –
Top class service. Excellent powerful cells. Original battery at good price.
Ranjna Sashi –
Quick shipping till the door steps.
Mrudang Bhadersh –
Very good person and selling best products!