DELL FRR0G – 6 Cell FRR0G Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,599Current price is: ₹2,599. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 60Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be FRR0G. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
227
People watching this product now!
SKU:
DELLFRR0G0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 60Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | FRR0G |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| KJ321 | RFJMW | FRR0G |
| 0F7W7V | FHHVX | J79X4 |
| K4CP5 | CWTM0 | 7FF1K |
| 312-1242 | 312-1241 | 451-11704 |
| 312-1239 | 312-1381 | FRROG |
| KFHT8 | 7M0N5 | WJ383 |
| HJ474 | Y61CV | YJNKK |
| HGKH0 | F33MF | 451-11702 |
| 9GXD5 | 451-11980 | JN0C3 |
| MHPKF | R8R6F | 9P0W6 |
| CPXG0 | 451-11979 | RCG54 |
| V7M6R | TPHRG | Y0WYY |
| Y40R5 | 451-BBGO | 823F9 |
| 312-1380 | 451-11978 | H1MNH |
| MPK22 | 312-1379 |
Fit Laptop Models
| Latitude E6320 | Latitude E6330 | Latitude E6220 |
| Latitude E6230 | Latitude E6430S | Latitude E6120 |
| Latitude E6320 XFR | Latitude E6330 Series | Latitude E6430S Series |
| Latitude E6120 Series | Latitude E6220 Series | Latitude E6230 Series |
| Latitude E6320 Series | Latitude E5220 Series | Latitude E6230(6230-1949) |
| Latitude E6230(6230-1956) | Latitude E6230(6230-76494) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL FRR0G – 6 Cell FRR0G Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

komal sethiya –
The battery life is good gives a usual back up of 3 to 4 hours for the regular use. With heavy software’s at play the battery back up varies. Happy with the product as it comes with the warranty .
BALWANT –
High Quality Good Products
Mohit SHARMA –
battery good but costly
REKHA –
I ordered for this battery and charger for same. Both are working properly
ROSHAN –
The seller is very helpful and cleared all my doubts about the product
Dharmesh vaishnav –
The battery which I received once fully charged ,work up to 2hrs .But on the box it is mentioned as the battery will work 4-5 hrs
Dhiraj RAMANI –
Easy to install. Ok Ok Price. Value for money. With warranty. Battery backup duration is better than my previous DELL Battery. Inshort a good product to go on if in urgent need.
Kevel rajpurohit –
It been two months since i brought it. It gives a good battery life. I Am happy with the Product.
PANCHAL ROHIT –
Good battery, the battery life is also very good, its same as original battery u won’t find any difference.
Kushal Teli –
Genuine item. Thank you for competitive price. I like this product. It’s original DELL battery, giving good backup.