DELL CGMN2 – CGMN2 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(27 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 50Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be CGMN2. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
230
People watching this product now!
SKU:
DELLCGMN20001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | CGMN2 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| CGMN2 | P19T | N33WY |
| P19T001 | NYCRP | P19T002 |
| 3ICP7/65/80 | P19T003 | 0CGMN2 |
Fit Laptop Models
| Inspiron 11 3000 | Inspiron 11-3137 | Inspiron 3135 |
| Inspiron 3137 | Inspiron 11 3138 | Inspiron 3138 |
| Inspiron 11 3137 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
27 reviews for DELL CGMN2 – CGMN2 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 27 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
93%
of customers recommend the product
Show only

Anshu Kumar –
Long long long timing giving product, Solid Working of battery????
Raj Khurana –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Bilal Qureshi –
Great life of battery duration. Worked for straight 3-4 hours.
Austin Lewiz –
Performance of battery is just wonderful and compatible fitting in my dell laptop.
Vatsal Sheth –
Fitting of battery got easily done in one go and product is brand new.
Dixit Patil –
Battery is 100% fitting perfect and compatible too!
Subhas k –
Very good battery at such reasonable prize.
Vibhav Rathod –
Surely an original battery. Got with the true bills. Advantage of replacement. And many more benefits.
Vrushabh Helani –
This battery has capacity of high boost working it is powerful as much as an original battery can????
MD DAIEN –
100 percent quality product good working condition of battery.