DELL 7VKV9 – 7VKV9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 30Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 7VKV9. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
77
People watching this product now!
SKU:
DELL7VKV90001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell |
| Specifications | 7.6V 30Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 7VKV9 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 7VKV9 | 9TV5X | 0V55D0 |
| T02H | T02H001 | 07VKV9 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| XPS 12 | XPS 12 9250 | XPS 12-9250-D4505TB |
| Latitude 12 E7275 | XPS 12-9250-D2608TB | XPS 12-9250-D4605TB |
| XPS 12-9250-D1508TB | XPS 12-9250-D4305TB | XPS 12-9250-D2308TB |
| XPS 12-9250-D2508TB | XPS 12-9250-D4308TB | XPS 12-9250-D4508T |
| XPS 12-9250-D1608TB | XPS 12 9250 4K | XPS 12-9250-D1308TB |
| XPS 12 2in1 9250 | Latitude 12 7275 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL 7VKV9 – 7VKV9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Jigar Patel –
Amazingly quick delivery
Mahajan B –
Not so satisfied
jatin H –
Wark no gud vary costli
Virendra B –
Satisfied with the product, Backup is nice, Good working battery.
Ashokbhai B –
Very good condition of a battery working nice.
Shivang G –
Superb working battery. Awesome service also
Jayprakash –
Working nice and compatible in Hp laptop’s
Ahir Dev –
Super powerful battery so far nice.
Axel Wong –
Satisfied with the product and it’s life. Long lasting and genuine battery