DELL 7CJRC – 7CJRC Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 40Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 7CJRC. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
36
People watching this product now!
SKU:
DELL7CJRC0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 40Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 3.0-3.5 Hrs |
| Battery Model No | 7CJRC |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 21X15 | KNM09 | V6VMN |
| 7CJRC | 451-BBWS | 07CJRC |
Fit Laptop Models
| Latitude 12 E7470 | Latitude 12 E7270 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL 7CJRC – 7CJRC Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Kushal Mistry –
Received in original packaging, no problems of installation and operation both initial and recharge. It maintains a similar behavior to the purchase.
Disha manek –
Product is genuine, comes with warranty, with continuous video playback the battery comes about 3 hrs.Otherwise it’s about 3.5hrs of battery comes up. Works fine.
Sharda Rohit –
The battery is draining to fast please want replacement faster..
Rakshit soni –
Working perfectly ????
Mukesh Ramani –
I purchased this for my daughter’s laptop. From the moment she installed it, her laptop began performing better. Easy to install and works like the original
Vishal S –
The battery life is good gives a usual back up of 3 to 4 hours for the regular use. With heavy software’s at play the battery back up varies. Happy with the product as it comes with the warranty .
Ankit gelda –
Good Battery & working just fine. Recommended Product…
Tanviben mundra –
Item was returned peacefully.. As its was not compatible with my laptop.