DELL 3DDDG – 3DDDG Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 42Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 3DDDG. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
180
People watching this product now!
SKU:
DELL3DDDG0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell |
| Specifications | 11.4V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 3DDDG |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| P60F002 | P27S | DV9NT |
| 3VC9Y | GD1JP | 93FTF |
| P72G001 | D4CMT | 451-BBZP |
| 3DDDG | 00JWGP | 4yfvg |
| 03VC9Y | P60F | P72G |
| 049XH | 83XPC | P60F001 |
| P27S001 | P84F | FPT1C |
| DJWGP | 0DJWGP | 451-BCHK |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude 5490 | Latitude 5480 | Latitude 5590 |
| Latitude 5290 | Latitude 5580 | Latitude 5280 |
| Latitude E5280 | Latitude 5491 | Latitude 5591 |
| Latitude 15 3520 | LATITUDE 5495 | Latitude 12 5290 |
| N014L5290-D1516CN | N008L5290-D1506CN | N013L5290-D1636CN |
| N025L5290-D1606CN | N018L5290-D1736CN | Inspiron 7591 2 IN 1 |
| Inspiron 7590 2 IN 1 | Latitude 5288 | Latitude 5488 |
| Latitude 15 3530 | Latitude E5288 | Latitude 14 5480-9187 |
| Latitude 14 5480 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL 3DDDG – 3DDDG Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
91%
of customers recommend the product
Show only

Om Patel –
Very late delivery…. Still not saying about battery.
Shrinivas Lyer –
Battery is good high standard & amazing to use. Powerful battery as I expected.
Kimi N –
Perfect battery for perfect laptop????
Ajay Jatin –
Good backup, standard product.
Viru K –
Using for 3 hour is Ok in starting after that it start draining of battery faster then before…
Dinesh Girish –
Very good battery????
Sakshi Bhavin –
Awesome life of battery!
hari s –
Quality wise this battery is just amazing and very good service with the battery????
JIYA DIPAK –
BATTERY IS 100% MORE THAN THAT EVEN WORTH IT TO BUY???? AMAZING CAPACITY OF HOLDING CHARGE???? ALSO BEST SERVICE ONE CUSTOMER COULD GET????
Sitaji R –
Great. Good. Excellent. Very nice.