DELL 34GKR – 34GKR Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 47Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 34GKR. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
271
People watching this product now!
SKU:
DELL34GKR0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.4V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 34GKR |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| 451-BBFY | 34GKR | G0G2M |
| PFXCR | T19VW | 451-BBFV |
| 451-BBFS | F38HT | 5K1GW |
| 0D47W | KR71X | MGH81 |
| C8GC5 | XJ8TX | 909H5 |
| WVG8T | FMV51 | J7WX3 |
| TJ7V4 |
Fit Laptop Models
| Latitude E7440 | Latitude E7420 | Latitude 14 E7450 |
| Latitude 14 E7450-5694 | Latitude 14 E7450-9253 | Latitude 14 E7450-5816 |
| Latitude 14 E7450-5960 | Latitude 14 E7450-0064 | Latitude 14 E7450-7805 |
| Latitude 14 E7450-9912 | Latitude 14 E7450-9981 | Latitude 14 E7450-9929 |
| Latitude 14 E7450-5064 | Latitude 14 E7450-9260 | Latitude 14 E7450-6853 |
| Latitude E7420(998-BEPT) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL 34GKR – 34GKR Genuine Original Laptop Notebook Battery
3.4
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
63%
of customers recommend the product
Show only

Payal H –
Price high but nice product.
Chaytri Shaelat –
Nice battery life. Giving good backup. Working very smooth.
Kamal j –
Quick Delivery. Good battery.
Shivani Patel –
Nice quality of battery, long lasting, backup time also Okay, nice service given.
Nitesh Pathak –
Good quality but high price.
Nitesh Pathak –
Good quality but high price.
Suhani mandal –
Battery life is as mentioned. Fast delivery. Good product overall.
Supriya Ravel –
Nice one!