DELL 2NJNF – 2NJNF Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 42Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 2NJNF. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
212
People watching this product now!
SKU:
DELL2NJNF0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 42Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 2NJNF |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| T41M0 | 8JVDG | 2NJNF |
| TPMCF | 08JVDG | 0T41M0 |
| 02NJNF | 0TPMCF |
Fit Laptop Models
| Inspiron 14z | 14Z-5423 | Inspiron 14Z 5423 |
| Inspiron 14z(5423) | 15Z-5523 | Inspiron 15z 5523 |
| Inspiron 15z(5523) | Inspiron 5423 | P26F |
| P35G | Inspiron 14z 5423-0780 | Inspiron 14z 5423-0797 |
| Inspiron 15z 5523-5680 | Inspiron 15z 5523-5581 | Inspiron 15z 5523-0385 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL 2NJNF – 2NJNF Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.8
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Smith Raichand –
Quality of product happy with the product. Very good workings.
Kamal tiwari –
POWERFUL BATTERY, FAST DELIVERY, FOUR HOUR BATTERY WORKING LIFE, NOTHING ELSE ID COMPARED GOOD.
Sunil Verma –
Very good Excellent
Jinkle Shah –
First time , it taken 2 hrs to fully charged after that it work more than 5 and half hours. It works excellent, no heating issue. It is compatible to my ASUS LAPTOP NOTEBOOK!
Jayesh desai –
Battery discharge too fast… Laptop indicator show 2hr and battery discharge in 15 mins.. Suddenly laptop shutdown indicating low battery
Sudeep Verma –
Easy to fit. Nice product. Good battery life. Working very smooth. Delivered on time and good packaging
Mukesh patil –
Must inform beforehand that it will take time to deliver. Product very Nice but disappointed with the late delivery.
laxmi shah –
Product was in my hands in two days of order. I have just started using the product but very good service and fast service.