DELL 0JV6J – 0JV6J Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 32Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 0JV6J. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
52
People watching this product now!
SKU:
DELL0JV6J0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.6V 32Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 0JV6J |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| P24T | PGYK5 | P24T001 |
| 0JV6J | 04K8YH | 00JV6J |
| OJV6J | 8NWF3 | 0PGYK5 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| INSPIRON 15 3567 | Inspiron 11 3168 | Inspiron 11 3147 |
| Inspiron 11-3162 | Inspiron 13 5368 | Inspiron 11 3162 |
| Inspiron 13 7347 | Inspiron 11-3168 | Inspiron 11 3000 Series |
| Inspiron 11 3180 | Inspiron 13 7368 | Inspiron 11 3169 |
| Inspiron 13 7352 | Inspiron 11 3148 | Inspiron 15 5578 |
| Inspiron 15 5566 | Inspiron 11 3152 | Inspiron 11 3179 |
| Latitude 11 3150 | Inspiron 11 3158 | Inspiron 11 3185 |
| Inspiron 11 3157 | Inspiron 11 3138 | Inspiron 11 3135 |
| Inspiron 11 3164 | Inspiron 11-3164 | Inspiron 11 3189 |
| Inspiron 11 3153 | Latitude 11 3160 | INS 11-3162-D1208R |
| INS 11-3162-D1208W | INS 11-3162-D1208L | INS 11-3162-D2205W |
| Inspiron 11 3159 | Inspiron 11 3168-320RD | Inspiron 11 3521 |
| Inspiron 11 3149 | Inspiron 11 3168-3270RED | INS 11-3162-D2205L |
| INS 11-3162-D2205R |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL 0JV6J – 0JV6J Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

NIZAM M –
Battery is superbly working properly.!
Bavya k –
Product is genuine. Having 3 hrs battery and backup. I’m still checking it’s overall performance. But as of for now it is nice.
Hansa Vishal –
Nice battery
chhaya S –
very expensive battery as per my opinion.
jamuna Dilip –
Battery is worth compatible. Excellent choice. With good price. Also original in this price.
Indu Bhatt –
Very good
Zalak Kamlesh –
BATTERY IS 100% MORE THAN THAT EVEN WORTH IT TO BUY???? AMAZING CAPACITY OF HOLDING CHARGE???? ALSO BEST SERVICE ONE CUSTOMER COULD GET????
Aman L –
Not too good. But working condition