ASUS C31-X502 – C31-X502 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 44Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be X502. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
64
People watching this product now!
SKU:
ASUSC31X5020001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS |
| Specifications | 11.1V 44Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C31-X502 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| C21-X502 | C21-X502CA |
Fit Laptop Models
| F502CA | F502C | X502CA Series |
| X502CA-BI30705B | X502CA-XX133H | X502CA-BI30704A |
| F502CA-EB91 | X502CA-XX075H | F502CA-EB31 |
| X502 Series | F502CA-XX018H | X502CA-XX077H |
| F502CA-XX020H | F502CA-XX046H | F502CA-XX081H |
| X502C Series | F502CA-XX019H | X502CA-XX014H |
| X502CA-BCL0901D | X502CA-BI30801C | X502CA-1A |
| X502CA-XX009H | X502CA-1C | X502CA-XX076H |
| F502CA-XX138D | F502CA-XX114D | X502CA-1D |
| F502CA-XX020D | X502CA-XX037H | F502CA-XX145D |
| X502CA-XX062D | F502CA-XX081D | F502CA-XX114H |
| F502CA-XX159H | F502CA-XX138H | X502CA-1B |
| X502CA-XX152H | X502CA-1E | X502CA-XX078H |
| X502CA-XX132H | F502CA-XX070H | X502CA-XX118H |
| X502CA-HPD1104K-G | X502CA-XX117H | X502CA-XX157H |
| X502CA-XX035H | F502CA-XX090H |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for ASUS C31-X502 – C31-X502 Original Laptop Notebook Battery
3.9
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐
⭐
⭐
⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Utsav Patel –
Quality of battery is excellent!
Asgar b –
Battery is of high prize. Very costly from other site.
Bhavika –
Good????????
Sweta h –
Excellent battery, Superb quality, Amazing backup, Fast delivery, 6 month warranty, Long running item,
Raghunandan –
Original quality battery 100% sure.
Yaksh G –
Excellent working condition battery????
Jayprakhash –
Price high but nice product.
Vipul KUMAR –
Quick Delivery. Good battery.