ASUS C41N1805 – C41N1805 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,499Current price is: ₹5,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.4V 50Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C41N1805 ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
292
People watching this product now!
SKU:
ASUSC41N180500001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 15.4V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1805 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 4ICP4/72/75 | C41N1805 | C41PKC5 |
| 0B200-03020000 | K3NRCK001692C |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| GX531GM | ROG Zephyrus S GX531GS | GX531 |
| Zephyrus S GX531 | Zephyrus S GX531GX | ROG Zephyrus S GX531GX |
| GX531GS | ROG Zephyrus S GX531GM-ES036T | GX531GX |
| ROG Zephyrus S GX531 | ROG Zephyrus S GX531GXR | ROG Zephyrus S GX531GX-ES016T |
| ROG Zephyrus S GX531GXR-ES010R | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ042T | Zephyrus S GX531GM |
| ROG Zephyrus S GX531GM | Zephyrus S GX531GS | ROG Zephyrus S GX531GX-ES002T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-DH74 | ROG Zephyrus S GX531GX-ES018T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES015T |
| ROG Zephyrus S GX531GS-AH78 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES005T | ROG Zephyrus S GX531GXR-ES016T |
| ROG Zephyrus S GX531GXR-ES007T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES009R | ROG Zephyrus S GX531GM-ES023T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES002T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES005R | ROG Zephyrus S GX531GM-BH71 |
| ROG Zephyrus S GX531GX-XS76 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES013T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES044T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES004R | ROG Zephyrus S GX531GM-ES017T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES008T |
| ROG Zephyrus S GX531GX-XS74 | ROG Zephyrus S GX531GS-AH76 | ROG Zephyrus S GX531GX-ES036R |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES015T | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ044T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES008R |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES037T | ROG Zephyrus S GX531GXR-AZ034T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES028T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES037 | ROG Zephyrus S GX531GM-ES007T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES009T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES021T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES011T | ROG Zephyrus S GX531GV-I7614T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES004T | ROG Zephyrus S GX531GM-I7614T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES004T |
| ROG Zephyrus S GX531GX-ES012T | ROG Zephyrus S GX531GM-ES027T | ROG Zephyrus S GX531GX-ES003T |
| ROG Zephyrus S GX531GM-ES034T | ROG Zephyrus S GX531GM-0031A8750H | ROG Zephyrus S GX531GM-ES043T |
| ROG Zephyrus S GX531GV-ES007TROG |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for ASUS C41N1805 – C41N1805 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Roma Nayak –
Having good battery working duration..in short great performance battery.
Tina Nitin –
NICE PRODUCT.
Tina Nitin –
NICE PRODUCT.
Mahesh K –
Truly geniune products.
Ganesh M –
Good quality battery!
Lalit Nilesh –
Trusted seller for sure. Wonderful
Mamta Nilesh –
POWERFUL BATTERY, FAST DELIVERY, FOUR HOUR BATTERY WORKING LIFE, NOTHING ELSE ID COMPARED GOOD.