ASUS C41N1727 – C41N1727 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(8 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.4V 55Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C41N1727. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
76
People watching this product now!
SKU:
ASUSC41N17270001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 15.4V 55Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1727 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| C41N1727 | 0B200-02900000 |
| 4ICP7/48/70 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| GM501GS | Rog ZEPHYRUS GM501GM | GM501GM |
| GM501GM-0021A8750H | Zephyrus M GM501 | GM501GS-EI001T |
| GM501GM-EI003T | ROG Zephyrus M GM501 | GM501GS-XS74 |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI003T | GM501GM-EI031T | GM501GM-EI005T |
| GM501GS-EI004T | GM501GS-EI027T | GM501GS-EI030T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-WS74 | ROG Zephyrus M GM501GM | GM501GM-WS74 |
| GM501GS-EI024T | GM501GS-0021A8750H | GM501GM-EI007T |
| GM501GM-EI008T | ROG Zephyrus M GM501GS-EI005T | ROG Zephryrus M GM501GM-EI005T |
| Rog ZEPHYRUS GM501GM-EI005T | Rog ZEPHYRUS GM501GS-EI003T | GM501GM-EI029T |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI013T | ROG Zephyrus M GM501GS-XS74 | GM501GM-EI021T |
| GM501GS-EI018T | GM501GS-EI013T | GM501GS-EI017T |
| Rog GM501GM-71250 | ROG Zephyrus M GM501GS-US74 | GM501GS-EI015T |
| Rog STRIX GM501GS | GM501GS-EI014T | ROG Zephryrus M GM501GS-EI015T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-EI003T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI007T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI008 |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI999T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI029T | Rog STRIX GM501GM |
| ROG Zephyrus M GM501GS-EI017T | GM501GM-ei039T | GM501GS-EI023T |
| GM501GS-EI028T | GM501GS-EI012T | GM501GM-EI028T |
| GM501GM-EI017T | ROG Zephyrus M GM501GS-EI099T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI009T |
| ROG Zephyrus M GM501GM-EI028T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI021T | ROG Zephyrus M GM501GM-EI007R |
| GM501GM-ei004T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for ASUS C41N1727 – C41N1727 Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
75%
of customers recommend the product
Show only

Suneel Panchal –
Battery is working very good and that too in brand new condition of ACER packaging.
Shreeram Das –
Is it really long lasting? I dont think so it is even working for 5 hour how it is long lasting?
Sachin Raval –
I will rate this battery backup 9 out of 10. Wonderful battery backup. Helpful for long working people’s.
Vipin –
Fabulous battery
Bhatia Puspa –
Low quality battery, But quick delivery.
Trilokesh Ahir –
Prize is reasonable of battery & that too shipping is super quick.
Kaushal Rathod –
Charging damm slow not good for me at all.
Sarthak Valecha –
Accepted fast delivery!